Kilka kwiatków w pomieszczeniu robi dużą różnicę
Rośliny doniczkowe, np. bluszcz czy skrzydłokwiat, znacząco poprawiają jakość powietrza w domach czy biurach.
Naukowcy z Uniwersytetu w Reading oraz Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego sprawdzali, czy rośliny doniczkowe mogą poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach na 2 sposoby: usuwając dwutlenek węgla i zwiększając względną wilgotność powietrza (ang. relative humidity, RH).
Badanie, którego wyniki ukazały się właśnie w piśmie Air Quality, Atmosphere & Health, wykazało, że szczególnie dobre dla RH są właśnie wspomniane bluszcze i skrzydłokwiaty.
Wiemy, że ludzie spędzają większość czasu [...] w domu. Literatura sugeruje, że kwiaty mogą wpłynąć na pewne aspekty jakości powietrza w pomieszczeniach, [szybko się jednak] zorientowaliśmy, że brakuje szczegółów dot. tego, jakie cechy roślin wiążą się z poprawą jakości powietrza - opowiada dr Tijana Blanusa.
Dobre dla wilgotności są rośliny z dużym natężeniem transpiracji [czynnego parowania wody z nadziemnych części] - [czyli] te bardziej spragnione, które do dobrego wzrostu potrzebują więcej wody - i z dużymi koronami.
Akademicy sprawdzali, jak czynniki środowiskowe, takie jak 1) suche (< 0,20 m3 wody na metr sześcienny substratu) lub wilgotne (> 0,30 m3 wody na m3 substratu) podłoże i 2) natężenie światła w pomieszczeniu (gdzie za niskie uznawano wartości rzędu 10 μmol m−2 s−1, za wysokie 50 μmol m−2 s−1, a za bardzo wysokie 300 μmol m−2 s−1), wpływają na asymilację CO2 netto oraz utratę wilgoci przez parowanie. Pod uwagę wzięto 7 popularnych taksonów, reprezentujących różne rozmiary i typy liści, w tym skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii) i bluszcz pospolity (Hedera helix). Poza oceną wkładu roślin we wzrost RH, mierzono także ich ewapotranspirację (ET).
Rośliny domowe mogą być prostym i przystępnym sposobem redukowania suchości powietrza w pomieszczeniach i usuwania symptomów suchości skóry. Zapewniają one przy tym wiele innych prozdrowotnych korzyści [...].
Choć w pewnych warunkach, np. w ciemności, ilość CO2 wydzielanego przez rośliny przewyższa ilość CO2 zużywaną w fotosyntezie, wskaźniki emisji są bardzo niskie i w porównaniu do stężeń CO2 w ludzkim oddechu, wkład roślin do wzrostów zawartości dwutlenku węgla w skali pomieszczenia jest pomijalny (np. dla Spathiphyllum Verdi wartość ta sięga 0,0876 g h−1 CO2, a w przypadku pojedynczej osoby wynosi 36 g h-1).
Większość biurowców skorzystałaby z dodatkowych nasadzeń. Na szczęście dostrzegamy korzystny trend: w remontowanych i nowych budynkach występuje [teraz] więcej zieleni. Nasze badanie pokazuje, że by zmaksymalizować korzyści wynikające z obecności zieleni, należy zapewnić dodatkowe oświetlenie, które zwiększy aktywność roślin.
Komentarze (0)
AlexiaX, 18 października 2018, 10:55
To jak w końcu jest z tym C02 w ostatecznym rozrachunku? Zwłaszcza zimą, gdy przez większą część doby jest ciemno a ludzie spędzają więcej czasu w pomieszczeniach. Czy wtedy bilans dobowy dzięki roślinom jest korzystniejszy niż bez nich? Zastanawiam się również, czy rośliny mogą usuwać z powietrza szkodliwe substancje, bo często o tym słyszę, ale nie wiem na ile jest to prawdą. Szkoda, że artykuł nie porusza tej kwestii. Wilgotność to akurat mnie nie interesuje, bo u mnie jest taka wilgoć, że musiałam zakupić osuszacz powietrza. Generalnie wilgotność bardzo łatwo zwiększyć, są w sprzedaży nawilżacze, można na grzejniku zawiesić specjalny pojemnik z wodą czy mokry ręcznik. Na pewno jest to mniej uciążliwe od hodowania roślinek, dlatego najbardziej ciekawi mnie właśnie produkcja tlenu i jak to wygląda w mieszkaniach z bardzo słabą dostępnością światła. Nawilżyć można innymi sposobami, oczyścić także, ale dotlenić chyba nie da się w inny sposób... A może się da?
Dodam jeszcze, że otwieranie okien nie ma u mnie sensu, bo tu gdzie mieszkam ludzie palą w piecach i jest straszny smog, a poza tym ogólnie jest to duże, przemysłowe miasto i powietrze jest bardzo zanieczyszczone przez cały rok. W mieszkaniu mam ciemno w ciągu dnia, dlatego szukam innych sposobów zwiększenia ilości tlenu, bo roślinki raczej się tu nie sprawdzą...