Stymulujący głos kobiety
Wielu hodowców twierdzi, że mówienie do roślin skutkuje. Teraz ich instynktowne przekonania zyskały potwierdzenie w postaci dowodów naukowych, choć wyniki odnoszą się głównie do ogrodniczek. Badacze z Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego w Wielkiej Brytanii stwierdzili bowiem, że sadzonki pomidorów rosną szybciej, gdy przemawiają do nich kobiety, a nie mężczyźni.
Podczas miesięcznego eksperymentu okazało się, że pomidory zyskiwały do 5 dodatkowych centymetrów, gdy dochodził do nich melodyjny kobiecy głos. Nic dziwnego, że najlepsze wyniki osiągnęła Sarah Darwin, praprawnuczka słynnego Karola, jednego ze współzałożycieli Komitetu Naukowego Towarzystwa. Przeczytała ona fragment dzieła O powstawaniu gatunków i pobiła 9 innych głosów. Jej roślina była o 5 cm wyższa od sadzonki najlepszego ogrodnika płci męskiej i o 1,3 cm dłuższa od pomidora konkurenta zajmującego miejsce tuż za nią.
Przewidywaliśmy, że męski głos będzie skuteczniejszy od żeńskiego, ale okazało się, że to panie pobiły panów. Nie mamy jednak pojęcia dlaczego. Możliwe, że posługują się szerszym zakresem tonów, co wpływa na fale dźwiękowe docierające do roślin. Te zaś stanowią rodzaj bodźca środowiskowego, tak jak deszcz lub światło – wyjaśnia Colin Crosbie.
Otwarte dla publiczności próby rozpoczęły się dwa miesiące temu w należącym do Towarzystwa ogrodzie Wisley w hrabstwie Surrey. Odczytywano urywki różnych książek, m.in. Dnia Tryfidów Johna Wyndhama, Snu nocy letniej Szekspira oraz O powstawaniu gatunków Darwina. Spośród wielu nagranych podczas sesji głosów wybrano 10. To one miały przez miesiąc przemawiać do 10 sadzonek.
Słuchawki przymocowano do doniczek, a warunki hodowli pomidorów były przez cały czas takie same. Brytyjczycy uwzględnili też dwie rośliny kontrolne, które rozwijały się pozostawione samym sobie.
Kobiety zauważały, że ich sadzonki są średnio o cal (2,54 cm) wyższe od podopiecznych mężczyzn. Niektórzy panowie okazali się tak złymi lektorami, iż ich rośliny miewały się gorzej od roślin wzrastających w ciszy.
Sarah Darwin była z siebie bardzo dumna, tym bardziej że w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie zajmowała się przez jakiś czas hodowlą dzikich pomidorów z Galpagos.
Komentarze (5)
Jurgi, 27 czerwca 2009, 22:01
Ciekawe, ja zawsze sądziłem, że pozytywny wpływ gadanid do roślin to po prostu wydychany przez człowieka dwutlenek węgla.
I już półżartem: od dawna wiadomo, że krowy dają więcej mleka, jak mogą słuchać muzyki. Jak widać: rośliny mają bardziej wyrafinowane intelektualnie potrzeby. ;D Teraz trzeba jeszcz zbadać wpływ konkretnych dzieł, a nie tylko głosów.
waldi888231200, 27 czerwca 2009, 22:16
Teraz trzeba zbadać wpływ pozytywnego myślenia na wzrost roślin bez niepotrzebnego gadania. (PM)
Jurgi, 27 czerwca 2009, 22:29
Pozytywne myślenie jest dobre dla biedaków pogrążonych w ułudzie rzeczywistości i ignorancji. Jedynie niemyślenie i pogrążenie sie w nirwanie ma moc.
waldi888231200, 28 czerwca 2009, 00:20
'' Jedynie niemyślenie i pogrążenie sie w nirwanie ma moc. ''
Dla pogrążającego się, nie dla roślin.
j50, 30 czerwca 2009, 00:33
A badano statystycznie jaki wpływ ma rodzaj czytanego tekstu? Może to nie pani Darwin wygrała, tylko tekst jej praszczura?