Rozmarynowy wspomagacz pamięci prospektywnej

| Psychologia
tonrulkens (Ton Rulkens), CC

Zapach olejku rozmarynowego poprawia u zdrowych dorosłych pamięć prospektywną, dotyczącą czegoś, co ma być wykonane w przyszłości.

Chcieliśmy rozwinąć wątek z naszych wcześniejszych badań. Wskazywały one, że olejek rozmarynowy poprawia pamięć długotrwałą oraz umiejętność cichego rachowania w głowie. Podczas ostatniego studium skupiliśmy się na pamięci prospektywnej [...] - opowiada dr Mark Moss z Northumbria University.

Sześćdziesięciu sześciu ochotników wylosowano do jednego z 2 pomieszczeń. W pokoju testowym na 5 min przed początkiem eksperymentu włączano rozpylacz do aromaterapii. W pokoju kontrolnym nie manipulowano neutralnym zapachem.

Psycholodzy chowali m.in. różne przedmioty i prosili o ich odnalezienie pod koniec sesji, zalecali też, by w konkretnym momencie przekazać im jakiś obiekt. Gdy ktoś nie wykonał danego zadania, wykorzystywano podpowiedzi o różnym stopniu zaawansowania. Im bardziej trzeba było ochotnikowi pomagać, tym mniej punktów uzyskiwał.

Wolontariusze wypełniali kwestionariusze nastroju. Dodatkowo Moss i Jemma McCready sprawdzali, czy zmiany w wykonaniu i humorze, które pojawiały się po wejściu do pokoju testowego, można było powiązać ze stężeniem cyneolu we krwi (cyneol, zwany też eukaliptolem, należy do grupy terpenów; występuje w olejkach eterycznych nie tylko rozmarynu, ale i piołunu czy eukaliptusa).

Brytyjczycy zauważyli, że osoby z pomieszczenia aromatyzowanego rozmarynem wypadały lepiej od kolegów i koleżanek z pokoju kontrolnego. Skuteczniej zapamiętywały zdarzenia i konieczność skończenia zadania o wyznaczonej porze.

Nie odnotowaliśmy związku między nastrojem a pamięcią. To sugeruje, że zmiany w czujności nie wpływały na osiągane wyniki - podkreśla McCready. Ponieważ w osoczu członków grupy testowej występowało znacznie więcej cyneolu, można wysnuć wniosek, że zapach robił swoje dzięki oddziaływaniom fitofarmakologicznym. Psycholodzy mają nadzieję, że rozmarynowy olejek eteryczny uda się kiedyś wykorzystać w terapii pacjentów z zaburzeniami pamięci.

rozmaryn olejek eteryczny cyneol eukaliptol pamięć prospektywna Mark Moss Jemma McCready