Rtęć regulowana

| Ciekawostki
sachyn

Po czterech latach negocjacji podpisano pierwszy w historii wiążący międzynarodowy traktat o ograniczeniu emisji rtęci do środowiska naturalnego. Zaakceptowana przez 140 krajów Międzynarodowa Konwencja Minamata o ograniczeniu emisji rtęci zyskała swą nazwę od japońskiego miasta Minamata, gdzie w latach 1932-1968 do wód spuszczano duże ilości odpadów zawierających rtęć, co negatywnie odbiło się na zdrowiu tysięcy mieszkańców.

Konwencja wejdzie w życie w ciagu 3-5 lat. Zgodnie z nią kraje, w których metodami domowymi i na małą skalę wydobywa się złoto, przedstawią plan redukcji wykorzystania lub całkowitego wyeliminowania rtęci z procesu wydobywczego. To właśnie prowadzone prostymi metodami wydobycie złota jest największym źródłem powodowanej przez człowieka emisji rtęci do środowiska. Odpowiada ono za 37% tej emisji.

Sygnatariusze konwencji zobowiązali się też do wprowadzenia najlepszych dostępnych sobie technologii kontroli przemysłowej emisji rtęci. Ten szkodliwy pierwiastek jest emitowanym m.in. przez elektrownie węglowe, fabryki cementu czy huty metali.

Konwencja reguluje również wydobycie rtęci, handel nią oraz bezpieczne przechowywanie odpadów zawierających ten pierwiastek. Ponadto od roku 2020 będzie obowiązywał zakaz produkcji i handlu wieloma towarami zawierającymi rtęć, w tym mydłami, kosmetykami termometrami i lampami fluorescencyjnymi.

Kraje rozwijające się będą mogły liczyć na wsparcie finansowe udzielane przez Global Environmental Facility, niezależną organizację przyznającą ubogim krajom granty na projekty związane z ochroną środowiska.

rtęć emisja Międzynarodowa Konwencja Minamata