Pomaga czy trochę szkodzi?
Jedzenie kilka razy w tygodniu ryb może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób serca. W przypadku cukrzycy typu 2. nie tylko nie ma jednak pewnego efektu, ale ostatnie badania sugerują wręcz, że tak skonstruowane menu prowadzi do lekkiego wzrostu prawdopodobieństwa zachorowania (American Journal of Clinical Nutrition).
Dr Frank B. Hu z Harvardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego podkreśla, że dieta jest ważnym elementem zapobiegania cukrzycy typu 2., do tej pory nie rozstrzygnięto jednak, jaką rolę odgrywają kwasy tłuszczowe typu omega-3, występujące w rybach i owocach morza.
By jakoś rozstrzygnąć tę kwestię, Amerykanie przyglądali się spożyciu ryb i kwasów omega-3 oraz rozwojowi cukrzycy w grupie 152.700 kobiet, które wzięły udział w Nurses' Health Study, oraz 42.504 mężczyzn uwzględnionych w Health Professionals Follow-Up Study.
W ciągu 18 lat objętych badaniami podłużnymi na cukrzycę typu 2. zapadło 9380 osób. Po uwzględnieniu potencjalnie istotnych czynników, takich jak tryb życia, waga ciała, rodzinna historia cukrzycy czy przejście menopauzy, zespół doktora Hu odnotował podwyższone ryzyko cukrzycy we wszystkich grupach spożywających wyższe stężenia kwasów omega-3.
Okazało się, że wśród ludzi jedzących ryby 2-4 razy w tygodniu wystąpienie cukrzycy było 1,17, a w grupie konsumującej je 5 razy w tygodniu lub częściej nawet 1,22 razy bardziej prawdopodobne niż wśród osób uwzględniających je rzadziej w menu.
Badacze z Harvardu podkreślają, że ze względu na liczne studia, które wskazywały na rybny potencjał w zapobieganiu cukrzycy typu 2., ich badania trzeba będzie powtórzyć. Tylko w ten sposób uda się określić znaczenie kliniczne uzyskanych wyników i ewentualny mechanizm oddziaływania na rozwój cukrzycy.
Komentarze (2)
mikroos, 20 października 2009, 11:43
Ciekawe odkrycie, ale ostatecznie prowadzące do paranoi (rzecz jasna, niezależnej i niezawinionej przez badaczy - oni tylko opublikowali suche fakty). Niedawno "dowiedzieliśmy się", że kwasek cytrynowy "ma działanie rakotwórcze", a teraz pewnie okaże się, że "lobby rybne okłamuje nas i wciska nam pokarmy wywołujące cukrzycę, przez co - współpracując z koncernami farmaceutycznymi - chce nas okraść z naszej wolności i naszych pieniędzy" i takie tam.
mieszek2, 21 października 2009, 12:05
Ciekawe jak badanie zostało przeprowadzone. W przypadku diety bardzo trudno stwierdzić wpływ jednego ze składników na rozwój konkretnej choroby. Ważna jest ilość, inne składniki tryb życia ...