Odżywiaj się zdrowiej, rezygnuj z ryżu
Podczas kiedy w społeczeństwach zachodnich promuje się, w ramach zróżnicowanego wyżywienia, częstsze jedzenie ryżu, w Indonezji trwa dokładnie odwrotna kampania: na rzecz ograniczenia spożycia ryżu. Także z powodów zdrowotnych.
Indonezja jest jednym z największych producentów i konsumentów ryżu: wszechobecne pola ryżowe dają 40 milionów ton ryżu rocznie, z czego 33 miliony jest konsumowane (reszta eksportowana). Ryż to podstawa wyżywienia w tym niezamożnym kraju, większość z 240 milionów mieszkańców spożywa ryż na śniadanie, obiad i kolację.
Indonezyjski rząd, w trosce o zdrowie obywateli, rozpoczął kampanię mającą na celu zmianę nawyków żywieniowych i większe zróżnicowanie diety. Indonezja produkuje sześćdziesiąt sześć różnych rodzajów węglowodanów, w tym kukurydzę, sago, maniok, ziemniaki i pataty - tłumaczy sekretarz generalny indonezyjskiego Ministerstwa Opieki Społecznej, Indroyono Soesilo. - Mogą one zastąpić ryż w jednym lub dwóch posiłkach dziennie.
Ale nie same kwestie zdrowotne są przyczyną akcji. Rząd obawia się nadmiernego uzależnienia gospodarki od tylko jednego typu uprawy, w dodatku wrażliwej na zmiany pogody. Zmniejszenie się areału ziemi wskutek zmian klimatu czy urbanizacji może zagrozić wyżywieniu populacji kraju. Okresowe spadki produkcji, powodowane na przykład niesezonowymi deszczami, już się w przeszłości zdarzały. Zanim Indonezja osiągnęła dzisiejszy poziom produkcji ryżu, była już zmuszona importować duże jego ilości. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku była największym importerem ryżu na świecie.
Jednak zmiana nawyków społeczeństwa nie jest łatwa. Ryż nie tylko jest tani, jest także podstawą indonezyjskiej kultury. Pola ryżowe nobilitują (Indonezja to 200 milionów gospodarstw uprawiających ryż), ryż jest traktowany jako dar bogów. Przeciętny Indonezyjczyk zjada rocznie sto kilogramów ryżu - więcej niż Chińczyk czy Japończyk - i co więcej, nie wyobraża sobie, że można ryżu nie jeść. Posiłek bez ryżu to żaden posiłek, jak uważa większość.
Dlatego kampania zmieniająca nawyki żywieniowe skierowana jest w znacznej części do najmłodszych i ma kształtować bardziej zróżnicowaną dietę już od dzieciństwa.
Komentarze (10)
Lobo, 13 grudnia 2010, 17:53
Niech wysla ich do mnie, jak zjedza moje gniecione ziemniaki z przysmazana cebulka, koperkiem, ciutka mleka i masla do smaku to zmienia zdanie
dajmon, 13 grudnia 2010, 18:36
Widząc ostatnie poczynania rządu, niebawem możemy spodziewać się wpisania skrobii ziemniaczanej na listę środków nielegalnych, a to wpłynie na zróżnicowanie źródła węglowodanów i u nas w Polsce
JakinBooz, 13 grudnia 2010, 19:30
Indonezja to dziwna kraina:
240 mln mieszkańców - 200 mln pól ryżowych = prawie każdy dorosły mieszkaniec ma pole ryżowe, nawet miastowi
240 mln mieszkańców zjada rocznie 24 mld kilogramów ryżu. Sami Indonezyjczycy produkują 40 mld kg z czego 33 mld kg zjadają. Szara ryżowa strefa wynosi 9 mld kg czyli ok 1/4 produkcji krajowej. Albo dojadają w nocy.
waldi888231200, 13 grudnia 2010, 20:07
Indonezja to 8,4 mln mieszkańców, 240mln to nawet chyba stany nie mają.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Indonezja
sirion, 13 grudnia 2010, 20:37
8,4 mln mieszkańców ma sama Dżakarta, a cała Indonezja, tak jak podane jest w artykule, ma około 240 mln mieszkańców.
Eldandor, 13 grudnia 2010, 20:41
Wedle Wikipedii USA mają 310 mln ludności
thikim, 13 grudnia 2010, 23:06
Może po prostu nie powinno się przeginać w żadną stronę i jeść na tyle różnorodne rzeczy aby organizm miał wszystko czego potrzebuje.
W zależności od tego kto badał to widziałem już ślepych zwolenników chyba każdego produktu.
Lobo, 14 grudnia 2010, 10:27
Tak tylko ich organizmy pewnie juz nie przyjmuja innych skladnikow odzywczych poza weglowodanami zawartymi w ryzu
Myslales ze skosne ocza (sic!) to sie wziely z witaminy C?
odalisques, 14 grudnia 2010, 17:23
Wow Twierdzić, że Indonezja ma mniej mieszkańców niż Czechy... to musi być prowokacja
waldi888231200, 14 grudnia 2010, 19:37
Masz rację tu właściwy link :
http://en.wikipedia.org/wiki/Indonesia