Odkryto rzeźbę bliźniąt Marka Antoniusza i Kleopatry

| Humanistyka

Włoska egiptolog Giuseppina Capriotti zidentyfikowała rzeźbę, która od kilkudziesięciu lat znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze, jako przedstawiającą bliźnięta Marka Antoniusza i Kleopatry VII. Aleksander Helios i Kleopatra Selene stoją w pętlach utworzonych przez 2 węże. Jedną ręką się obejmują, a drugą chwytają gady.

Blisko metrowej wysokości rzeźba została odnaleziona w 1918 r. w pobliżu świątyni w Denderze. Z tyłu widać gwiazdy, co sugeruje, że przestawienie z piaskowca stanowiło kiedyś część sufitu.

Capriotti skorzystała ze szczegółowych analiz stylistycznych oraz ikonograficznych, których wyniki ukazały się w Polish Centre of Mediterranean Archaeology - piśmie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (PCMA). Włoszka zauważyła, że na głowie chłopca posadowiono tarczę Słońca, a na głowie dziewczynki półksiężyc i tarczę Księżyca. Na obu dyskach można zobaczyć oko Horusa (oko udżat) - w mitologii staroegipskiej symbol odrodzenia i powrotu do zdrowia.

Niestety, twarze nie zachowały się zbyt dobrze, ale widzimy, że chłopiec miał kręcone włosy i warkocz po prawej stronie głowy [...]. Włosy dziewczynki ułożono podobnie do tzw. melonenfrisur - - wyszukanej fryzury często kojarzonej z dynastią Ptolemeuszy, a zwłaszcza z Kleopatrą.

Capriotti porównała rzeźbę bliźniąt z inną statuetką, datowaną na 50-30 r. p.n.e. Pod względem stylistycznym mają one kilka cech wspólnych, np. okrągłe twarze, małe brody i duże oczy. Stąd wniosek, że przedstawienie bliźniąt powstało pod koniec okresu ptolemejskiego, po tym jak Marek Antoniusz uznał dzieci w 37 r. p.n.e.

Specjalistka podkreśla, że istnieje bardzo mało przedstawień bliźniąt. Poza rzeźbą wiadomo tylko o monecie i rzeźbie z Selene.

rzeźba Marek Antoniusz Kleopatra Aleksander Helios Kleopatra Selene