Niezwykłe znalezisko wewnątrz chińskiej rzeźby

| Humanistyka
Mossgreen

Ray Tregaskis, dyrektor wydziału sztuki azjatyckiej w australijskim domu aukcyjnym Mossgreen badał XIV-wieczną drewnianą rzeźbę buddyjską, gdy zauważył coś niezwykłego. Wewnątrz rzeźby ukryto kawałek papieru, a gdy Tregaskis go wydobył, okazało się, że trzyma w ręku 700-letni banknot z dynastii Ming - jeden z pierwszych drukowanych chińskich środków płatniczych. O ile wiadomo, to pierwszy przypadek znalezienia banknotu wewnątrz drewnianej rzeźby buddyjskiej. Byliśmy zaskoczeni, a po przetłumaczeniu tekstu, bardzo podekscytowani - mówi odkrywca.

Wewnątrz złoconych buddyjskich rzeźb z brązu często znajduje się zwoje z mantrami, relikwie, zboże czy kamienie półszlachetne umieszczone tam przez mnicha. Jednak nigdy wcześniej nie słyszeliśmy o znalezieniu pieniędzy wewnątrz drewnianej rzeźby - mówi Luke Guan, specjalista ds. sztuki azjatyckiej w Mossgreen.

Nie wiadomo, kto i dlaczego schował pieniądze w rzeźbie, jednak banknot ułatwił datowanie rzeźby. Specjaliści sądzą, że pieniądze umieścił jej właściciel, który zamówił u rzemieślnika naprawienie rzeźby. Miało to miejsce 40-50 lat po tym, jak rzeźba powstałą. Banknot i styl wykonania rzeźby wskazują, że powstała ona w XIV wieku, w czasie panowania Hongwu (1368-1398), pierwszego cesarza z dynastii Ming.

Wspomniana rzeźba to głowa luohana, osoby, która przeszła przez wszystkie etapy oświecenia i osiągnęła nirwanę. Głowa była prawdopodobnie częścią większego zestawu podobnych 16-500 rzeźb będących przedmiotami kultu w buddyjskich świątyniach.
Interesujący jest też sam banknot. Za czasów cesarza Hongwu Chiny prowadziły ożywiony handel międzynarodowy i zastępowały złote oraz srebrne monety pieniądzem papierowym. Na banknocie widzimy trzy czerwone pieczęcie oraz napis, który informuje: Banknot ten spełnia tę samą funkcję co monety i został zatwierdzony przez Departament Finansów. Ci, którzy podrabiają banknoty zostaną ścięci, a osoby, która poinformuje o działaniu fałszerzy zostanie wynagrodzona 250 srebrnymi liangami oraz całym majątkiem przestępcy. Widnieje też tam data: Trzeci rok ery Hongwu.

Banknot o nominale 1 guana odpowiadał wartością 1 lianga srebra. Miał nominalną wartość około 98 dzisiejszych dolarów. Dom aukcyjny może go sprzedać za 2-4 tysięcy USD.

Rzeźba i banknot będą zostaną wystawione w Melbourne (21-23 października), Londynie (3-6 listopada) i Hongkongu (24-27 listopada). W grudniu wrócą do Sydney, gdzie zostaną sprzedane na aukcji. Przedstawiciele Mossgreen spodziewają się, że za sprzedane razem przedmioty osiągną cenę 30-45 tysięcy dolarów.

rzeźba luohan Chiny banknot dynastia Ming