Sąd zakazał publikacji pracy naukowej

| Bezpieczenstwo IT
kromatic, CC

Brytyjski High Court zakazał ekspertom publikacji pracy naukowej, w której miały znaleźć się szczegóły kodów zabezpieczających luksusowe limuzyny. Zakaz wydano na wniosek Volkswagen Group, właściciela takich marek jak Porsche, Lamborghini czy Bentley.

Przedstawiciele koncernu samochodowego poprosili autorów pracy Dismantling Megamos Crypto: Wirelessly Lockpicking a Vehicle Immobiliser o takie zredagowanie swojej pracy, by nie ujawniali szczegółów algorytmu Megamos Crypto. Jest on wykorzystywany do tworzenia kodów, dzięki którym samochód przeprowadza autoryzację kluczyka i pozwala na uruchomienie pojazdu. Autorzy, wśród nich wykładowca z University of Birmingham Flavio Garcia oraz Baris Ege i Roel Verdult z holenderskiego Stichting Katholieke Universiteit, odmówili prośbie. Volkswagen udał się zatem do sądu z wnioskiem o wydanie zakazu publikacji. Koncern argumentował, że jego technologia jest używana nie tylko w luksusowych pojazdach, ale również w milionach samochodów produkowanych na rynek masowy. Sąd uznał argumenty producenta samochodów. Nie przekonały go twierdzenia naukowców, że opinia publiczna ma prawo wiedzieć o lukach w zabezpieczeniach, które jej zagrażają. Sędzia Birss stwierdził, że argumenty naukowców są istotne, jendnak publikacja szczegółów ułatwi popełnianie przestępstw.

Wyrok został wydany już trzy tygodnie temu, jednak dopiero teraz zrobiło się o nim głośno, gdyż w przemyśle samochodowym rozpoczęła się szeroka dyskusja na temat bezpieczeństwa pojazdów.

sąd zakaz samochód zabezpieczenia algorytm Megamos Crypto