Uwzględnią nowe technologie w testach bezpieczeństwa

| Technologia
Delphi

Producentom samochodów trudniej będzie uzyskać najwyższe oceny w testach bezpieczeństwa. Amerykańska National Highway Traffic Safety Administration ogłosiła właśnie, że od 2019 roku podczas testów bezpieczeństwa brane będzie pod uwagę również działanie aktywnych technologii bezpieczeństwa, takich jak systemy ostrzegania przed kolizją, automatyczne uruchamianie hamulców czy wykrywanie pojazdów w martwym polu. Nowe zasady oceny to również przygotowanie się na nadchodzącą epokę pojazdów autonomicznych.

Wspomniane technologie są drogie i raczej nie rozpowszechnią się do roku 2019. Narzucenie ich stosowania nie zostałoby dobrze przyjęte, dlatego nowe zasady testowania samochodów to bardziej subtelny sposób na zachęcenie producentów samochodów, by montowali je w pojazdach. Przekonywanie i spowodowanie, by zdobycie pięciu gwiazdek było nieco trudniejsze, przesuwanie granic technologicznych to część naszej strategii - mówi Sekretarz Transportu Anthony Foxx. Bardzo wielu użytkowników przy wyborze samochodu kieruje się ocenami bezpieczeństwa, zatem tego typu strategia może być skuteczna.

W ramach nowych zasad zostaną wprowadzone też nowe manekiny do crash-testów oraz oceny połówkowe, co pozwoli na dokładniejszy opis zachowania samochodu.

Przez najbliższe 60 dni NHSTA będzie zbierało publiczne komentarze do swojej propozycji nowych przepisów.

samochód test bezpieczeństwa aktywne technologie