Terrorystom będzie trudniej

| Technologia

Około 30 europejskich firm i instytucji pracuje nad oprogramowaniem, które pozwoli na przejęcie z ziemi kontroli nad porwanym samolotem. System, który będzie sterowany wyłącznie z ziemi umożliwi skierowanie sprawiającego problemy samolotu na najbliższe lotnisko. Porywacz nie będzie miał szans.

Na opracowanie nowej technologii przeznaczono 36 milionów euro. Aż 19,5 miliona pochodzi z funduszy Unii Europejskiej, a wśród firm i insytucji, które pracują nad wspomnianym systemem są Airbus, Siemens oraz Politechnika z Monachium.

Do pierwszej prezentacji działania nowej technologii ma dojść w październiku w Wielkiej Brytanii. Jej twórcy założyli, że ma ona być tak zabezpieczona, by odzyskanie kontroli nad maszyną przez osobę, która znajduje się na jej pokładzie, było niemożliwe.

Pojawienie się takiej technologii powinno zakończyć toczące się w niektórych krajach dyskusje o tym, czy wojsko powinno mieć prawo do zestrzelenia samolotu pasażerskiego, który został porwany i może zostać użyty do zaatakowania budynków.

samolot porwanie porywacz terroryzm