Poczucie osamotnienia zwiększa częstość wybudzania
Im bardziej osamotnieni się czujemy, tym gorzej śpimy. Sen staje się przerywany, co pogarsza jakość nocnego odpoczynku (Sleep).
Zła jakość snu nie jest wytworem najbardziej osamotnionych jednostek. Związek między samotnością a niedającym wytchnienia snem wydaje się obowiązywać w szerokim zakresie postrzeganego osamotnienia - opowiada dr Lianne Kurina z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Chicago.
Amerykanie porównywali cykle snu z odczuwanym poziomem osamotnienia 95 dorosłych z silnie związanej wiejskiej społeczności w Południowej Dakocie. Co ważne, żadna z badanych osób nie była izolowana społecznie. Okazało się, że wyższe wyniki w teście badającym osamotnienie wiązały sie ze znacząco podwyższonym odsetkiem pofragmentowanego snu. Nie wpływały one natomiast na ogólną długość snu czy senność w ciągu dnia.
Wyniki uzyskane przez zespół Kuriny przypominają rezultaty studium z 2002 r. Badano wtedy studentów z Uniwersytetu Stanowego Ohio. Tak jak teraz, porównywano poziom odczuwanej samotności z jakością snu. Stwierdzono, że im bardziej osamotnieni czuli się studenci, tym częściej w nocy się budzili.
Wyniki obu badań pozwalają rozdzielić koncepty samotności i izolacji społecznej. Jak wyjaśnia Kurina, samotność odzwierciedla postrzeganą izolację społeczną czy rozdźwięk między rzeczywistym a pożądanym układem i zakresem intensywności związków z ludźmi. Bez względu na to, ile mamy lat i gdzie mieszkamy, jakość naszego snu wydaje się zależna od tego, jak bezpieczni czujemy się w naszym środowisku społecznym...
Komentarze (4)
este perfil es muy tonto, 2 listopada 2011, 22:52
a ja jestem raczej osamotniony i śpię znakomicie po 10godzin od 2 do 12stej:)
wilk, 3 listopada 2011, 01:33
Też zastanawiałem się nad sensem tej zależności, aczkolwiek sądzę, że nie można stawiać znaku równości między osamotnieniem, samotnością i byciem samemu.
konrad.g, 3 listopada 2011, 03:08
To może być oznaka wlasnie zlego snu, budzisz sie w nocy przez co, zeby wypoczac dluzej śpisz.
mikroos, 3 listopada 2011, 08:58
Otóż to. Zdrowy organizm powinien budzić się samodzielnie po 7-8 godzinach snu (w przypadku osób dorosłych), bo tak działa zegar biologiczny. Jeśli śpisz regularnie aż 10 godzin, może (choć oczywiście nie musi) oznaczać to jakieś problemy, bo organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację.