Bogaty w białko i sól obfity posiłek powoduje większą senność

| Zdrowie/uroda
therealbrute, CC

Badania na muszkach owocowych (Drosophila melanogaster) wykazały, że wyższa zawartość soli i białka w posiłku, a także jego większa objętość prowadzą do silniejszej senności i dłuższych drzemek.

Naukowcy z Instytutu Badawczego Ellen Scripps stworzyli system Activity Recording CAFE (ARC), dzięki któremu można badać sen i żerowanie poszczególnych muszek. W ten sposób Amerykanie odkryli, że tak jak ludzie, owady te śpią dłużej po obfitszych posiłkach. Dalsze badania ujawniły, że pewne produkty sprzyjają poposiłkowym drzemkom.

Jak tłumaczy prof. William Ja, wiadomo, że głodne Drosophila zwiększają swoją aktywność. Dotąd, głównie z powodu braku odpowiedniego systemu, nie testowano jednak ostrego wpływu spożycia pokarmu na sen.

Dane z ARC pokazały, że po posiłku muszki spały dłużej, nim osiągnęły stan normalnej czujności. Okresy uśpienia trwały ok. 20-40 min, przy czym owady, które zjadły większe porcje, spały przeważnie więcej.

Chcąc ustalić, w jaki sposób wpływają różne składniki odżywcze, autorzy publikacji z pisma eLife, podawali D. melanogaster posiłki złożone z białka, soli lub węglowodanu (sacharozy).

W dalszym etapie studium akademicy szukali mechanizmów neuronalnych odpowiedzialnych za opisywane zjawisko. Wcześniejsze badanie pokazało, że za regulację wielkości posiłku odpowiadają neurony leukokininowe (Lk). Teraz Amerykanie pokazali, że system Lk bierze również udział w poposiłkowym śnie.

Podzbiór neuronów Lk był niezbędny do zapoczątkowania snu po posiłku w obecności białka. Choć spodziewaliśmy się, że muszki niemogące wyczuć białka będą doświadczać poposiłkowego snu podobnie jak muszki karmione wyłącznie sacharozą, okazało się, że zamiast tego występowała u nich reakcja wybudzenia. Nasze analizy sugerują zatem, że spożycie białka może wywoływać zarówno sen, jak i czuwanie i że za senność odpowiada aktywność neuronów Lk - wyjaśnia Keith Murphy.

Zespół z Instytutu Scripps zidentyfikował też obwody neuronalne, które przez związki z zegarem biologicznym zmniejszały poposiłkową senność wyłącznie o zmroku.

sen poposiłkowy białko sól objętość leukokinina neurony Lk William Ja Keith Murphy