Pierwszy urodzony w niewoli sęp bengalski

| Nauki przyrodnicze

Po raz pierwszy w niewoli przyszedł na świat bardzo rzadki gatunek ptaka: sęp bengalski (Gyps bengalensis). Padlinożerca jest jednym z trzech najbardziej zagrożonych gatunków południowej i południowo-wschodniej Azji. Liczebność populacji zmniejszyła się w ciągu 20 lat aż o 97%.

Pisklę wylęgło się w Nowy Rok. Rozmnażanie w niewoli jest naszą jedyną nadzieją, skoro ptaków jest tak niewiele — powiedział agencji AFP Vibhu Prakash, naukowiec z niedochodowej organizacji Bombay Natural History Society. Ptak urodził się w mieście Pinjore w północnym stanie Haryana. W latach 80. liczebność trzech zagrożonych wyginięciem gatunków wahała się w okolicach 40 mln. Większość wyginęła z powodu podawania bydłu określonych leków i wskutek kurczenia się zasobów pożywienia w południowo-wschodniej Azji.

Indie zakazały stosowania diklofenaku, ponieważ okazało się, że ptaki absorbowały jego toksyczne dawki z mięsa padłych zwierząt. Stosowany alternatywnie lek przeciwbólowy, meloxicam, wydaje się bezpieczny dla sępów.

Sępy odgrywają też w Indiach ważną rolę kulturową. Zoroastrianie (znani też jako parsowie) nie palą i nie grzebią bowiem swoich zmarłych, ale pozostawiają ich do pożarcia ptakom.

sęp bengalski Gyps bengalensis Azja Indie diklofenak Vibhu Prakash Bombay Natural History Society Pinjore meloxicam zoroastrianie parsowie