Wszystko dobre, co się dobrze kończy
Brytyjscy lekarze donoszą o niezwykłych perypetiach pacjentki, której najpierw wszczepiono dodatkowe serce, a następnie po tym, jak konieczne było jego usunięcie, udało się przeżyć dzięki czynności własnego organu. Niezwykłą historię opisuje czasopismo Lancet.
Problemy szesnastoletniej dziś Hannah Clark zaczęły się już w dzieciństwie. Gdy miała dwa lata, stwierdzono u niej kardiomiopatię przerostową - chorobę polegającą na powiększeniu serca do stopnia zagrażającego niewydolnością. Aby uratować życie pacjentki, wszczepiono jej drugie serce bez usuwania własnego organu. Dziewczyna przeżyła w ten sposób 10 lat, lecz nie był to koniec jej problemów ze zdrowiem...
W związku z przeszczepem Hannah musiała przyjmować leki z grupy immunosupresantów, ograniczające reakcję układu immunologicznego przeciwko obcej tkance. Niestety, po pewnym czasie doszło do jednego z najgroźniejszych objawów ubocznych tego typu terapii - u Hannah wykryto nowotwór.
Nowa choroba oznaczała konieczność wdrożenia chemioterapii oraz zmniejszenia dawki immunosupresantów. Niestety, już po krótkim czasie doprowadziło to do pojawienia się objawów odrzucenia przeszczepionego dziesięć lat wcześniej serca. Jedynym ratunkiem dla Hannah było usunięcie obcej tkanki w celu uniknięcia gwałtownej reakcji układu odpornościowego.
Szesnastoletnia dziś dziewczyna może mówić o niezwykłym szczęściu. Po odłączeniu serca przeszczepionego wcześniej od drugiego człowieka okazało się, że jej własny organ zaczął funkcjonować dostatecznie dobrze, by utrzymać krążenie krwi. Mało tego - po wyleczeniu nowotworu oraz usunięciu obcej tkanki pacjentka może teraz żyć bez regularnego przyjmowania jakichkolwiek leków. Co ciekawe, złagodzeniu uległa także astma, na którą cierpiała do niedawna Hannah.
Sir Magdi Yacoub, jeden z lekarzy opiekujących się Hannah, opisuje jej historię tylko jednym słowem: "magia". Nie oczekiwaliśmy, że jej serce dojdzie do siebie, ale gdy zauważyliśmy, że tak się dzieje, byliśmy absolutnie zachwyceni - opowiada.
Historia nastoletniej Brytyjki to nie tylko medyczna ciekawostka. Jej przykład pokazuje, że serce obarczone kardiomiopatią może powrócić do prawidłowego funkcjonowania, jeżeli tylko na jakiś czas zmniejszy się jego obciążenie. W przypadku Hannah rolę taką spełniło dodatkowe serce, lecz już teraz coraz częściej stosuje się serca mechaniczne.
Tymczasowe wszczepianie mechanicznej pompy zastępującej serce pozwoliłoby nie tylko na eliminację problemów z doborem odpowiedniego dawcy, lecz także na rezygnację ze stosowania immunosupresantów. Wiele wskazuje na to, że taka forma leczenia nie tylko doraźnie usuwa objawy kardiomiopatii, lecz także autentycznie ją leczy.
Komentarze (5)
j50, 17 lipca 2009, 03:47
Tekst ten jest przykładem jak różnie można podawać tę samą informację. W zwykłych "mendiach" od razu pojawiły się określenia typu "cud". Tu zaś mamy rzetelne i logiczne przedstawienie sprawy. Dlatego wolę o czymś takim czytać tutaj.
mikroos, 17 lipca 2009, 06:56
W pewnym sensie media można zrozumieć. Spróbuj taką historię wcisnąć w 30-sekundowe "okienko" w czasie wiadomości. W zasadzie co możesz powiedzieć? "Miała problemy z sercem, wszczepili jej drugie, potem wycięli, a pierwsze zaczęło działać, choć mogło nie podjąć akcji ze względu na chorobę." (a po drodze musisz wcisnąć słowo "nowotwór", bo dobrze się niesie w mediach) - ciekawe, czy chociaż tyle zdążyłbyś powiedzieć. Brak czasu nie usprawiedliwia stosowania nadmiernych uproszczeń, jakie pojawiają się w niektórych mediach, ale niestety dość dobrze tłumaczy ich genezę...
wilk, 17 lipca 2009, 14:32
No i właśnie. Więc dlaczego facetowi z artykułu "Człowiek z 5 nerkami" (http://kopalniawiedzy.pl/forum/index.php/topic,12907.0.html) pozostawiono je w ciele?
mikroos, 17 lipca 2009, 17:36
Faktycznie, ciekawy problem poruszyłeś. Sam chciałbym poznać odpowiedź na to pytanie
thikim, 22 lipca 2009, 06:31
Najwięcej jest cudów gdy człowiek przychodzi do lekarza.
"Leczyłem Pana na coś innego a Pan wyzdrowiał-to cud".