Nowa lista siedmiu cudów świata
Spośród dawnych siedmiu cudów świata nadal istnieje tylko jeden zespół obiektów: wielkie piramidy egipskie.
Listę najsłynniejszych starożytnych budowli i dzieł sztuki sporządził ponad 2000 lat temu grecki poeta Antypater z Sydonu. Później stały się one znane jako siedem cudów świata. Nikt nie wie, czemu Grek pokusił się o takie zestawienie, być może chciał stworzyć pewien rodzaj przewodnika turystycznego po wschodnich obszarach basenu Morza Śródziemnego. Jak można się domyślać, nieprzypadkowo lista składała się z 7 pozycji. Liczbę siedem uznawano za świętą, w religii i obrzędach ludowych wiązała się zaś ona z tajemniczymi czy szczególnymi wydarzeniami.
W późniejszych wiekach inni pisarze sporządzali własne listy cudów, ale pierwsza już na zawsze pozostała najbardziej znana. Oprócz piramid, Antypater umieścił na niej wiszące ogrody Babilonu (nazywano je ogrodami Semiramidy), posąg Zeusa Olimpijskiego ze świątyni w Olimpii, świątynię Artemidy (Artemizjon) w Efezie, Kolosa Rodyjskiego, Mauzoleum w Halikarnasie, a także latarnię morską z Faros.
Obecnie historycy chcą zaprosić wszystkich chętnych do głosowania nad nowym zestawieniem cudów świata. Pierwotna lista niemal 200 obiektów została przez ekspertów i organizatorów okrojona do 21. Jednym z pomysłodawców projektu jest były dyrektor generalny UNESCO, profesor Federico Mayor.
Głosowanie zostało zorganizowane przez niedochodową organizację szwajcarską New7Wonders. Specjalizuje się ona w działaniach na rzecz zachowania, odnowy i promocji zabytków. Wyniki plebiscytu zostaną zaprezentowane 7 lipca 2007 roku w Lizbonie.
Do tej pory oddano 20 mln głosów. Wiele z nich pochodzi z Indii, oddano je, oczywiście, na Tadż Mahal (Tadź Mahal), Chin (tutaj typowano Wielki Mur) oraz Peru (Machu Picchu).
Jedynym kryterium wyboru obiektu do głosowania była data: musiał on być zbudowany lub odkryty przed rokiem 2000.
Poniżej wymieniamy obiekty, na które można głosować na witrynie internetowej New7Wonders:Akropol, Ateny (Grecja);Alhambra, Granada (Hiszpania);świątynia Angkor Wat, Angkor (Kambodża);Chichén Itzá, półwysep Jukatan (Meksyk) — dawne miasto Majów, ważny ośrodek archeologiczny;posąg Chrystusa Zbawiciela na górze Corcovado, Rio de Janeiro (Brazylia);Koloseum, Rzym (Włochy);posągi z Wyspy Wielkanocnej (Chile);wieża Eiffla, Paryż (Francja);Wielki Mur Chiński (Chiny);Hagia Sophia, in. Aja Sofia, Stambuł (Turcja) — monumentalna świątynia, ufundowana przez cesarza Justyniana I Wielkiego;świątynia Kiyomizu, Kioto (Japonia);Kreml, Moskwa (Rosja);Machu Picchu (Peru) — regionalny ośrodek ceremonialny i gospodarczy Inków;zamek Neuschwanstein (Niemcy) — XIX-wieczny zamek w Bawarii;Petra (Jordania) — ruiny starożytnego miasta w zachodniej Jordanii;piramidy egipskie w Gizie;Statua Wolności, Nowy Jork (USA);Stonehenge, Amesbury (Wielka Brytania);opera w Sydney (Australia);Tadż Mahal, Agra (Indie);Timbuktu (Mali).
Komentarze (2)
waldi888231200, 17 października 2007, 23:57
Największym cudem świata jest on sam i to że jeszcze istnieje 8)
dirtymesucker, 20 października 2007, 01:45
już sama nazwa: "Nowa lista siedmiu cudów świata" zajeżdża takim kiczem że głowa boli. cud z definicji jest to raczej coś niepowtarzalnego, często zdumiewającego itp, coś jak magia z tym wyjątkiem że sztuczki magiczne da sie powtórzyć a np. piramidy cheopsa już raczej nie. a poza tym cuda nie istnieją.