Wstań. To pomoże ci schudnąć
Zastąpienie 6 godzin siedzenia dziennie staniem może nie tylko zapobiec tyciu, ale i pomóc w utracie wagi.
Naukowcy podkreślają, że wydłużone siedzenie powiązano z epidemią otyłości, chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą. Europejczycy siedzą do 7 godzin dziennie i nawet aktywne fizycznie osoby spędzają większą część dnia w fotelu czy na krześle.
Autorzy najnowszego raportu z European Journal of Preventive Cardiology przeanalizowali wyniki 46 badań. W sumie wzięło w nich udział 1184 ludzi. Sześćdziesiąt procent próby stanowili mężczyźni. Średnia wieku wynosiła 33 lata, a wskaźnika masy ciała (BMI) 24.
Akademicy wyliczyli, że stanie pozwala spalić 0,15 kcal na minutę więcej niż siedzenie. W przypadku 65-kg osoby zastąpienie 6 godzin siedzenia staniem oznacza zaś spalenie dodatkowych 54 kcal dziennie. Jeśli założy się brak wzrostów spożycia, w ciągu roku taka różnica w wydatkowaniu energii przekładałaby się na wartość energetyczną ok. 2,5 kg masy tłuszczowej.
Stanie nie tylko pozwala spalić więcej kalorii. Dodatkowa aktywność mięśni wiąże się z niższym wskaźnikiem zawałów, udarów i cukrzycy. Jak widać, korzyści wykraczają poza utratę wagi - podkreśla prof. Francisco Lopez-Jimenez z Mayo Clinic.
Zespół uważa, że różnica w wydatkowaniu energii podczas stania i siedzenia może być jeszcze większa, bo uczestnicy przeanalizowanych badań stali spokojnie, zaś w realnym życiu, stojąc, wykonujemy spontanicznie drobne ruchy, np. przenosimy ciężar ciała z jednej nogi na drugą czy przesuwamy się lekko w przód/do tyłu.
Naukowcy podkreślają, że potrzeba dalszych badań, by sprawdzić, czy strategia odchudzania czy zapobiegania tyciu przez stanie jest naprawdę skuteczna. Wg nich, należy się też przyjrzeć długoterminowym skutkom zdrowotnym stania przez dłuższy czas.
Komentarze (2)
MasaGratoR, 1 lutego 2018, 23:52
Jako były 2,5-roczny pracownik mcdonalda mogę z całą pewnością stwierdzić, że samo stanie nie pomoże w zrzuceniu nadwagi (gdzie średnio pracowałem 10h z jedną przerwą 0,5h). Już 3-miesięczna praca na magazynie (średnio 8h, z czego suma przerw wynosiła godzinę) pomogła mi schudnąć w zauważalnym stopniu.
lester, 2 lutego 2018, 11:21
Jak zwykle, papier przyjmie wszystko. Tylko dlaczego jak patrzę na sklepowe spędzające cały dzień na nogach w jakim takim ruchu to stwierdzam, że ktoś tu farmazony opowiada? W ten sposób licząc (54 kcal dziennie) to można udowodnić każdą tezę, łącznie z tym, że 5,5 kcal dziennie mniej przez 10 lat również da 2,5 kg masy tłuszczowej mniej. Przy takim odżywieniu jak obecnie, takie ilości nie mają znaczenia, organizm jest elastyczny i poradzi sobie z takim brakiem lepiej wykorzystując to co mu dostarczamy.