Do twarzy im w... ultrafiolecie
Badającym życie pająków naukowcom z chińskiego Uniwersytetu Hubei udało się udowodnić, że promieniowanie UVB może spełniać rolę sygnału świadczącego o atrakcyjności seksualnej. Odkrycie to jest pierwszą w historii obserwacją użycia fal o takiej częstotliwości jako nośnika informacji w świecie ożywionym.
Eksperymenty przeprowadzone przez Chińczyków na zwierzętach z gatunku Phintella vittata, potocznie zwanych "skaczącymi pająkami", a fachowo skakunami (Salticidae), dowodzą, że należące do niego samice chętniej wybierają jako partnerów do rozrodu te osobniki, których powłoki ciała silniej odbijają promieniowanie ultrafioletowe w zakresie fal UVB. Odkrycie to jest dość zaskakujące, gdyż światło o tej częstotliwości jest niezwykle szkodliwe dla wielu cząstek biologicznych, np. DNA i białek (fale z tego zakresu są emitowane np. przez lampy ultrafioletowe stosowane do dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych). Światło o takiej częstotliwości jest bezpośrednią przyczyną takich schorzeń, jak nowotwory skóry lub uszkodzenia siatkówki. Z tego powodu naukowcy nie przypuszczali, że mogą istnieć organizmy zdolne do detekcji tak szkodliwego promieniowania.
Samo odkrycie na powłokach ciała organizmów żywych cząsteczek zdolnych do odbijania światła UV nie jest niczym nowym. Do tej pory jednak skupiano się zawsze na analizie promieniowania z innego zakresu, określanego jako UVA. Udowodniono na przykład, że zdolność do jego odbijania jest czynnikiem silnie wabiącym płeć przeciwną u licznych zwierząt.
Schemat przeprowadzanego eksperymentu był niezwykle prosty. Badane pająki oświetlano światłem o różnych parametrach, jednocześnie oddzielając samce od samic filtrami blokującymi przepływ światła o określonych długościach fal. Udowodniono w ten sposób, że światło UVA oraz ogólna jasność wewnątrz pomieszczenia nie wpływały na wzajemny pociąg seksualny pomiędzy osobnikami. Zależność taką zaobserwowano jednak dla promieniowania ultrafioletowego o innej częstotliwości, czyli właśnie dla UVB.
Skakuny od dawna słynęły z wyjątkowo złożonych oczu oraz świetnego wzroku. Dowiedziono przykładowo, że narząd wzroku u przedstawicieli tego gatunku zawiera receptory wyspecjalizowane w detekcji promieniowania UVA, lecz dokładny mechanizm wykrywania drugiego pasma ultrafioletu wciąż nie jest znany.
Pracujący na Uniwersytecie Hubei badacz, prof. Daiqin Li, twierdzi, że dokonane odkrycie stanowi wstęp i zachętę do przeprowadzenia szerszego zakresu badań. Jego zdaniem, utrzymujące się dotychczas czysto negatywne przekonanie o roli światła UVB w życiu organizmów mogło opóźnić lub utrudnić badania nad istotą zarówno zdolności do detekcji promieniowania UVB, jak i roli odbijających je wzorów na ciele zwierząt w ich wzajemnej komunikacji. Jak podkreśla prof. Li, wykonane na pająkach badania były zaledwie pierwszymi z wielu, których celem będzie pogłębienie wiedzy na ten temat.
Komentarze (10)
waldi888231200, 11 września 2008, 00:57
Ciekawe , mnie też rajcują laski na plaży wysmarowane kremem do opalania. ;D
mikroos, 11 września 2008, 01:04
Większość filtrów stosowanych w kosmetykach pochłania promieniowanie UV, a nie odbija je.
waldi888231200, 11 września 2008, 01:06
Gdyby pochłaniały to mogłyby poparzyć skórę. 8)
mikroos, 11 września 2008, 01:11
A jednak pochłaniają.
waldi888231200, 11 września 2008, 01:16
Są takie i takie.
http://www.pfm.pl/u235/navi/200424/back/200422
''Najczęściej w kosmetykach występują dwie grupy filtrów. Pierwsza grupa to związki chemiczne absorbujące (pochłaniające) energię niesioną przez promieniowanie słoneczne. Druga grupa to filtry fizyczne, związki nieprzepuszczające promieniowania ultrafiloetowego, działające jak mikro-lustra.
Jakie substancje wykorzystuje się do filtrów „lustrzanych” – odbijających promienie?
dwutlenek tytanu (TiO2),
• tlenek cynku
Związki w/w chronią przed UV-B oraz przed częścią widma UV-A. ''
Ale teraz trzeba kupować tylko lustrzane bo działają na samice pewnie nie tylko pająka. ;D
mikroos, 11 września 2008, 01:19
Dlatego świadomie nie użyłem słowa "wszystkie".
Gość fakir, 11 września 2008, 02:43
waldi888231200, 11 września 2008, 03:04
Przestań, następnego lata trzeba to dla pewności eksperymentalnie sprawdzić .
Gość cogito, 12 września 2008, 09:06
w takim razie moze kobiety powinny wcierac w siebie kremy z filtrem caly rok zeby wzbudzac zainteresowanie samczykow
mikroos, 12 września 2008, 11:23
Ja proponuję w ogóle noszenie lampy UV na głowie.