Znany wskaźnik pH hamuje starzenie skóry w każdym wieku
Badania prowadzone m.in. na hodowlach komórkowych pokazują, że znany jako wskaźnik pH błękit metylenowy może spowalniać lub odwracać objawy starzenia skóry w każdym wieku.
Nasze badania sugerują, że błękit metylenowy może być silnym antyoksydantem, nadającym się do wykorzystania w kosmetykach. Zaobserwowane skutki nie są czasowe. Wydaje się, że związek ten powoduje fundamentalne, długoterminowe zmiany w komórkach skóry - opowiada prof. Kan Cao z Uniwersytetu Maryland.
Amerykanie przez miesiąc testowali błękit metylenowy na komórkach pobranych od zdrowych dawców w średnim wieku, a także na komórkach pozyskanych od pacjentów z progerią. Oprócz błękitu metylenowego testowano także 3 inne antyutleniacze: acetylocysteinę (NAC), MitoQ i MitoTEMPO (mTEM).
Okazało się, że błękit metylenowy wypadał lepiej od pozostałych przeciwutleniaczy; poprawiał różne symptomy starzenia w komórkach osób zdrowych i z progerią. W fibroblastach, które produkują kolagen, następował spadek stężenia reaktywnych form tlenu (RFT) i wskaźnika śmierci komórkowej. Widać było za to wzrost wskaźnika podziałów komórkowych.
W kolejnym etapie eksperymentu zespół Cao testował błękit metylenowy na komórkach pozyskanych od starszych - ponadosiemdziesięcioletnich - dawców. Po koniec miesięcznego badania zaobserwowano m.in. spadek ekspresji 2 biomarkerów starzenia komórkowego: p16 i SA-β-gal.
Byłam podekscytowana, widząc, że fibroblasty osób ponad 80-letnich rosną o wiele lepiej w medium zawierającym błękit metylenowy i że widoczny jest spadek markerów starości komórkowej. Błękit metylenowy wykazuje zatem spory potencjał w zakresie opóźnienia starzenia skóry w każdym wieku - dodaje prof. Zheng-Mei Xiong.
Następnie Amerykanie rozpoczęli serię eksperymentów w symulowanej skórze (specjalnym systemie opracowanym przez Cao i Xiong). Ich trójwymiarowy model składa się z żywych komórek skóry i zawiera wszystkie 3 jej podstawowe warstwy oraz struktury (poza mieszkami włosowymi i gruczołami potowymi). System pozwolił nam zbadać szereg objawów starzenia, których nie da się odtworzyć w hodowlach. Co najbardziej zaskakujące, zauważyliśmy, że skóra potraktowana błękitem metylenowym zatrzymuje więcej wody i zwiększa swoją gęstość - a to 2 cechy młodej skóry.
Gdy na symulowanej skórze przetestowano kosmetyki z błękitem metylenowym, zauważono, że jeśli w ogóle pojawiało się podrażnienie, to niewielkie i to nawet przy dużych stężeniach antyoksydantu.
Zaczęliśmy już projektować kosmetyki zawierające błękit metylenowy. Teraz pracujemy nad przełożeniem wyników na produkty do sprzedaży - podsumowuje Cao.
Komentarze (9)
Superman, 31 maja 2017, 17:12
błękit metylenowy 4zł, błękit metylenowy w kosmetyku 40zł - tak będzie
thikim, 31 maja 2017, 17:29
"Znany wskaźnik"
a nieznany?
To tytuł a w treści: "znany jako wskaźnik"
Jedno słowo "jako" a jakże wiele zmienia.
Jajcenty, 31 maja 2017, 18:16
Ten wskaźnik jest znany. Powszechnie używany. Przetłumacz to sobie tak: znana substancja powszechnie używana jako wskaźnik pH ma działanie odmładzające. Coś jak "znany antybiotyk zwiększa masę mięśniową bydła".
nantaniel, 31 maja 2017, 18:34
Chyba warto zapłacić za coś, co nie zmieni człowieka w smerfa
tempik, 31 maja 2017, 19:50
Chyba ich poniosło. Przez miesiąc coś tam potestowali i już biorą się za sprzedaż kosmetyków. Nowy związek w kosmetykach to długie badania,testy na zwierzętach i ludziach. Może nie aż tak długie jak przy lekach ale i tak pewnie parę lat. Do tego wysoki poziom antyoksydantów jest bardzo zły jak ktoś już ma w sobie komórki nowotworowe. No chyba że ten błękit nie przenika przez skórę. No i pewnie kolor skóry będzie się zmieniać w razie spocenia, umycia się zasadowym mydłem itd.
Jajcenty, 31 maja 2017, 20:07
Nie jest nowy Dobrze znany, ma zastosowania medyczne, z dopuszczeniem nie będzie problemu. Zapewne.
nantaniel, 31 maja 2017, 20:10
Największy problem będzie z tym uroczym niebieskim kolorem
Jajcenty, 31 maja 2017, 22:00
Ty widzisz smerfy,a ja Mystique Ciekawe co na to Freud
dajmon, 31 maja 2017, 22:40
Na prawdę ciekawa jest ta rosnąca popularność zastosowań błękitu metylenowego. Polecam poczytać sobie o jego własnościach nootropowych i neurometabolicznych. Przykład z brzegu: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0301008211001948