Sensacyjne odkrycie archeologiczne: najstarszy ślad ludzkiej stopy

| Ciekawostki

Na pustyni na zachodzie Egiptu archeolodzy odnaleźli coś, co może być najstarszym śladem ludzkiej stopy. Jak poinformował sekretarz generalny Egipskiej Służby Starożytności (SCA) Zahi Hawass, ma on ok. 2 milionów lat. Wg niego, niewykluczone, że to najważniejsze odkrycie, jakiego dokonano na terenie kraju.

Ktoś przemierzający te obszary wiele, wiele lat temu odcisnął kontur swojej stopy w błocie. Ślad ten uległ następnie petryfikacji. Naukowcy ujrzeli go, pracując w oazie Siwa. Aby określić dokładny wiek znaleziska, naukowcy zbadają metodą datowania węglowego rośliny zachowane w tej samej skale.

Khaled Saad, szef wydziału prehistorii w SCA, uważa, że bazując na wieku skały, w której znaleziono ślad stopy, można zaryzykować stwierdzenie, że jest starszy od szkieletu człokokształtnej Lucy, odbywającej obecnie podróż po Stanach Zjednoczonych. Fragmenty jej kośćca znaleziono w 1974 roku w Etiopii. Uważa się, że "dziewczyna" żyła 3 mln lat temu.

Wykopaliska w Egipcie koncentrują się głównie na czasach faraonów, tymczasem, jak widać, kraj ten może się poszczycić jeszcze starszymi artefaktami. Poprzednie najstarsze prehistoryczne znalezisko liczyło sobie 200 tys. lat.

ślad odcisk petryfikacja Siwa oaza Egipt stopa Zahi Hawass Khaled Saad Egipska Służba Starożytności