Ślepota włosów
Mózg przetwarza fryzury w inny sposób niż cechy twarzy. Dlatego więc naukowcy zaczęli przypuszczać, że skoro część osób cierpi na ślepotę twarzy (prozopagnozję), pewna niewielka grupa może doświadczać analogicznego zjawiska ślepoty włosów.
Brad Duchaine z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego mówi, że bardzo chętnie spotkałby kogoś takiego, ale na razie o nikim nie słyszał. Neurolog, który specjalizuje się w prozopagnozji, zaznacza, że jego pacjenci potrafią się doskonale maskować i kompensować swoje niedobory. Moi prozopagnostycy mówią mi, że rozpoznając ludzi, stale posługują się włosami. Ja sam w dużej mierze na nich polegam.
Czterdzieści lat temu stwierdzono, że odwrócenie do góry nogami bardzo zaburza rozpoznawanie twarzy, podczas gdy w przypadku innych obiektów, np. samochodów, nic takiego się nie dzieje. Była to wskazówka, że mózg traktuje twarz wyjątkowo. Wiedząc to, Duchaine postanowił sprawdzić, czy efekt inwersji pojawi się również w odniesieniu włosów.
Kilkudziesięciu ochotników poproszono o zapamiętanie fryzur, które wycięto z zestawu twarzy. Następnie zaprezentowano im zbiór pomieszanych znanych i nieznanych układów włosów. Należało z niego wybrać wyłącznie widziane wcześniej fryzury. Okazało się, że gdy fryzury obrócono, rozpoznawalność spadała średnio o 15-18%, a po uwzględnieniu twarzy aż o 25%.
Jak widać, mózg przywiązuje dużą wagę do włosów i niekoniecznie traktuje je jak cechę twarzy. Gdyby uznawał je za składowe fizjonomii, osoby z prozopagnozją miałyby problemy z odróżnianiem fryzur, a nie zaobserwowano takiego deficytu. Na razie chorych nie poddawano badaniu z odwróconymi fryzurami, ale Brytyjczyk wierzy, że wypadliby tak samo, jak ludzie wolni od prozopagnozji.
Pawan Sinha z MIT-u podkreśla, że dotąd zewnętrzne cechy twarzy (tj. włosy i linię żuchwy) uznawano za wskazówki przydatne podczas oceny kogoś obcego z dużej odległości, tymczasem eksperyment naukowców z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego wskazuje, że przydają się one również podczas bliższych kontaktów. Ekspert przestrzega jednak przed rozbieraniem twarzy na czynniki pierwsze. Powinniśmy myśleć o twarzy jako o całości. [...] Dodatkowo w większości naturalnych sytuacji spoglądamy na nią z dystansu utrudniającego wydzielenie poszczególnych elementów.
Komentarze (3)
thibris, 17 marca 2009, 08:17
Przecież połowa facetów doświadcza ślepoty włosów. Wystarczy że ich wybranka zmieni fryzurę, czy nawet kolor włosów i po kilku tygodniach uda im się to zauważyć
mikroos, 17 marca 2009, 12:55
Ja ostatnio walnąłem miszczowski komplement...
- Nawet bez makijażu ślicznie wyglądasz
- Ja MAM makijaż!
;D
Na całe szczęście podobno makijaż idealny to makijaż niewidoczny, więc na upartego można to uznać za komplement podwójny
ma123ya, 17 marca 2009, 13:48
Ojej, przecież wiadomo, że mózg kobiecy i męski różni się. Pewne obszary mózgu, zwłaszcza w korze, są większe u kobiet niż u mężczyzn, natomiast w strukturach podkorowych jest odwrotnie. To samo dotyczy innych części mózgu, jądra INAH-3,
jądra BDST, kory przedczołowej przyśrodkowej, przedczołowej oczodołowej, czyli świadczy to o o różnej organizacji mózgów kobiecych i męskich. Różnic jest więcej, więc nic dziwnego świat postrzegany przez kobiety różni się od męskiego ......i chyba dobrze