Lewoskrętne nie dla węża

| Nauki przyrodnicze
Masaki Hoso

Lądowe ślimaki z rodzaju Satsuma mogą mieć lewo- lub prawoskrętne (typowe) muszle. Okazuje się, że szczęśliwi posiadacze lewoskrętnych domów rzadziej padają ofiarą węży niż ich prawoskrętni pobratymcy. Choć brzmi to tajemniczo, powodem jest coś bardzo przyziemnego – układ zębów węży, które mają problem z uchwyceniem lewoskrętnych.

Masaki Hoso z Tohoku University i zespół uważają, że wywołana mutacją pojedynczego genu (!) różnica w budowie muszli tak silnie wpływa na przeżycie i dobór naturalny, że najprawdopodobniej dwie wersje zostaną uznane za odrębne gatunki.

Masaki Hoso Masaki Hoso

Ślimaki lądowe kopulują przodem do siebie. Osobniki z muszlą skręconą w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara mają odwrócony układ wszystkich narządów, w tym genitaliów, są więc niekompatybilne z osobnikami z muszlami skręconymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Z tego powodu naukowcy zastanawiali się, czemu odwrotnie skręcone nadal są w ogóle spotykane. Odpowiedź znaleźli dość szybko...

Japończycy obserwowali węże Pareas iwasaki, które polowały na ślimaki. Atakując, gad najpierw wygina głowę w lewo, by potem błyskawicznie ruszyć w prawo. Myśliwy przytrzymuje ślimaka szczęką i wciska żuchwę do muszli, by wydobyć z niej ofiarę. Wg doktora Hoso, układ przestrzenny tych ruchów powoduje, że wąż nie jest w stanie równie dobrze chwycić lewoskrętnego mięczaka. Ekipa była w stanie to ustalić, filmując poczynania P. iwasaki w podczerwieni. Okazało się, że drapieżniki radziły sobie ze wszystkimi ślimakami z prawoskrętną muszlą, podczas gdy w przypadku lewoskrętnych udawał się tylko 1 atak na 10.

Z filmami ilustrującymi udane polowanie na prawoskrętnego ślimaka i zakończone porażką polowanie na lewoskrętnego można obejrzeć na uniwersyteckiej witrynie Hoso, który chwali się tam również artykułem opublikowanym na łamach Nature Communications.

ślimaki Satsuma muszla lewoskrętna prawoskrętna drapieżniki polowanie układ zębów Pareas iwasaki