Słoń, który mówi

| Nauki przyrodnicze

W Everland Zoo w Korei Południowej żyje słoń, który usiłuje naśladować... ludzką mowę. Ssaki potrafiące tego dokonać są prawdziwą rzadkością, gdyż nie mają wystarczająco rozwiniętych mechanizmów kontroli organów służących do artykulacji ludzkiej mowy. Słoń Koshik radzi sobie z tym w bardzo nietypowy sposób - wkłada trąbę do gardła i tak kontroluje mięśnie potrzebne do wydawania dźwięków.

Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Wiedeńskiego wykazały, że słoń potrafi wyartykułować pięć koreańskich słów: annyong (cześć), anja (siadaj), aniya (nie), nuo (połóż się) oraz choah (dobrze).

Niezwykłe zdolności Koshika zauważono w 2004 roku. Jednak austriaccy badacze sugerują, że zwierzę rozwijało je przez lata. Pomiędzy rokiem 1995 a 2002 Koshik był jedynym słoniem w zoo i prawdopodobnie wtedy próbował nauczyć się mówić, by komunikować się ze swoimi opiekunami. Społeczne okoliczności, w jakich rozwijały się umiejętności Koshika sugerują, że uczenie się przez niego wydawania dźwięków służyło cementowaniu więzi społecznych i, co jest niezwykłym przypadkiem, więzi społecznych pomiędzy gatunkami - napisali Austriacy w Current Biology.

 

słoń Koshik mowa ssak więzi społeczne