Pierwszy 64-bitowy smartfon dla mas

| Technologia
Apple

Apple zaprezentowało pierwszy na masowym rynku smartfon z 64-bitowym procesorem. iPhone 5S to jedna z niewielu niespodzianek koncernu z Cupertino. Zwykle firma pokazywała kilka różnych interesujących produktów. Tym razem, wbrew oczekiwaniom fanów, nie zobaczyliśmy ani nowych komputerów, ani zegarka iWatch czy nowych iPadów.

Firma oznajmiła, że przestaje produkować iPhone'a 5, a w jego miejsce zaprezentowała iPhone'a 5C oraz iPhone'a 5S z 64-bitowym układem Apple7 i czytnikiem linii papilarnych Touch ID. Pecetom przejście z 32 na 64 bity zajęło całe lata. My robimy to w jeden dzień, dzięki zmianom w sprzęcie i aplikacjach - powiedział Phil Schiller odpowiedzialny za marketing Apple'a.

Oparty na platformie ARM Apple7 korzysta z koprocesora graficznego M7, a system iOS7 został przystosowany do obsługi 64-bitowych procesorów. Wszystkie wbudowane aplikacje zostały odpowiednio zmienione. System jest kompatybilny z aplikacjami 32-bitowymi, zatem użytkownicy nie powinni mieć najmniejszych problemów z zainstalowaniem starszego oprogramowania.

Koncern twierdzi, że na pojedynczym ładowaniu baterii iPhone'a 5S można przez 10 godzin korzystać z łączności 3G, 4G lub Wi-Fi.  W trybie oczekiwania bateria może pracować przez 250 godzin. Smartfon został wyposażony też w 8-megapikselowy aparat fotograficzny zdolny do wykonywania zdjęć z prędkością 10 klatek na sekundę oraz w lampę błyskową. Aparat nagrywa też klipy wideo o rozdzielczości 1080p z prędkością 30 klatek na sekundę.

Wspomniany już czytnik Touch ID ma służyć zarówno do odblokowywania urządzenia, jak i do uwierzytelniania zakupów. Tim Cook, dyrektor wykonawczy Apple'a zapewnił, że dane o odciskach palców użytkowników nie będą przechowywane w chmurze. Firma chce w ten sposób zabezpieczyć swoich użytkowników przed rządową inwigilacją.

smartfon iPhone 5S Apple