Zablokują skradzione smartfony
Kradzież smartfonów osiągnęła w USA rozmiary epidemii. Ich kradzieże stanowią już 33% wszystkich tego rodzaju przestępstw. Dlatego też Federalna Komisja Komunikacji (FCC) postanowiła podjąć radykalne kroki.
Julius Genachowski, szef FCC, podczas spotkania z przedstawicielami organizacji CTIA oraz z szefami policji ze stanów Nowy Jork, Pennsylvania i Maryland ogłosił, że zostanie przygotowana czarna lista skradzionych urządzeń. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy najwięksi amerykańscy operatorzy - Verizon, AT&T, Sprint i T-Mobile - rozpoczną tworzenie baz danych ukradzionych smartfonów. Urządzenia te będą blokowane i nie będzie ich można ponownie zarejestrować w żadnej sieci. W ciągu 18 miesięcy FCC połączy te bazy w jedną i operatorzy będą wymieniali się danymi. Dzięki temu złodziej nie będzie mógł wykorzystać telefonu w sieci żadnego z wymienionych operatorów. Takie działania mogą zniechęcić złodziei, a zmniejszenie kradzieży smartfonów powinno doprowadzić też do spadku liczby innych przestępstw, takich jak kradzieże tożsamości i defraudacje finansowe.
Jeśli taktyka FCC ma zadziałać konieczne są też zmiany w prawie. Komisja będzie starała się, by zmiana numeru identyfikacyjnego urządzenia została uznana za przestępstwo federalne.
Komentarze (2)
krwisty, 10 kwietnia 2012, 23:01
I to jest jakiś pomysł szkoda tylko, że ta "epidemia" musiała osiągnąć aż taki rozmiar.
topiq, 11 kwietnia 2012, 10:28
Tak, rzeczywiście "fajnie", tylko teraz biorąc pod uwagę fakt, że taki smartfon jest już prawie jak drugi dowód osobisty, w którym są skonfigurowane dostępy do różnych portali i dodatkowo uwierzytelnianie płatności. Może się okazać, że blokada telefonu, skutecznie "zablokuje" człowieka, co czyni idealne narzędzie cenzury. Wystarczy jeszcze wymusić, by numery identyfikacyjne były rejestrowane dla człowieka (jeżeli już nie są).