Udane testy pocisku-sondy kosmicznej

| Astronomia/fizyka
NASA

Brytyjscy inżynierowie poinformowali o udanym teście kosmicznej sondy penetrującej. Urządzenie ma kształt pocisku i będzie wystrzeliwane w kierunku badanego obiektu, penetrując go na głębokość do 3 metrów. Zainstalowane w nim czujniki mają zbierać dane i przesyłać je do bazy. Podczas testu sondę wystrzelono w kierunku 10-tonowej bryły lodu. Sonda uderzyła w nią z prędkością około 340 m/s. Pomimo potężnego uderzenia, instrumenty wewnątrz sondy pozostały nietknięte i pracowały bez zakłóceń.

Głównym zadaniem sondy będzie poszukiwanie życia na planetach i księżycach Układu Słonecznego. Niewykluczone, że zostanie ona użyta na książycu Jowisza, Europie. Uczeni sądzą, że pod jego lodem znajduje się ocean.

Wyposażona w silnik sonda prawdopodobnie trafiałaby w przestrzeń kosmiczną na pokładzie satelity. W odpowiednim momencie byłaby wystrzeliwana i kierowana w stronę celu. W jego pobliżu silnik byłby odrzucany, a sonda swobodnie spadałaby na powierzchnię planety lub księżyca, wbijała się w nią i przekazywała dane do satelity, a ten wysyłałby je na Ziemię.

Inżynierom udało się zaprojektować specjalne systemy amortyzacyjne, dzięki czemu, pomimo przeciążeniom sięgającym 24 000 G, urządzenia testowej sondy nie uległy uszkodzeniu. Niewukluczone, że sonda zostanie w przyszłości wyposażona w wiertło, dzięki czemu zwiększy się zakres prowadzonych przez nią badań.

Badania nad sondą finansuje Europejska Agencja Kosmiczna. Decyzja, czy urządzenie zostanie kiedykolwiek wykorzystane, jeszcze nie zapadła. Pracujący nad nim specjaliści mówią, że w ciągu dekady przygotują urządzenie gotowe do misji w przestrzeni kosmicznej.

sonda pocisk czujniki