Francuzi twierdzą, że wyhodowali plemniki z komórek macierzystych

| Medycyna
SantaRosa OLD SKOOL, CC

Laboratorium Kallistem z Lyonu twierdzi, że pod koniec 2014 r. uzyskało ze spermatogoniów, komórek macierzystych plemników, w pełni funkcjonalne gamety. Jeśli się to potwierdzi, będzie można mówić o przełomie i wielkiej nadziei dla mężczyzn, którzy nie wytwarzają własnych komórek rozrodczych, czyli pacjentów z azoospermią niezwiązaną z niedrożnością nasieniowodów (ang. nonobstructive azoospermia, NOA).

Nasz zespół jako pierwszy na świecie opracował technologię konieczną do uzyskania in vitro w pełni ukształtowanych plemników [...]. Myślimy o wartym kilka miliardów euro globalnym rynku, na którym nie ma obecnie żadnych graczy - podkreśla Isabelle Cuoc, dyrektor wykonawcza firmy.

Naukowcy przez 15 lat próbowali wyekstrahować spermatogonia w ramach biopsji, doprowadzić do powstania dojrzałych gamet i wykorzystać je do zapłodnienia pozaustrojowego. Wcześniej działanie procedury zademonstrowano na myszach, teraz pokazano, że sprawdza się ona także w przypadku ludzkich komórek.

W przyszłym roku bezpieczeństwo techniki zostanie ocenione w ramach testów przedklinicznych. Jeśli zakończą się one sukcesem, w 2017 r. Kallistem miałby uczestniczyć w testach klinicznych (czytaj - narodzinach dziecka).

Ponieważ Francuzi nie przygotowali żadnej publikacji, o niezależnej weryfikacji wyników nie wspominając, inni specjaliści zachowują uzasadniony sceptycyzm.

spermatogonia plemniki biopsja gamety azoospermia niezwiązana z niedrożnością nasieniowodów Kallistem