Przewodnictwo poprawione 400-krotnie

| Technologia

Badacze z Washington State University przypadkowo doprowadzili do 400-krotnego zwiększenia przewodnictwa w krysztale tytanianu strontu. Doktorant Marianne Tarun zauważyła niezwykłe właściwości kryształu, który przez roztargnienie nie został właściwie zabezpieczony. Początkowo sądziła, że doszło do zanieczyszczenia materiału, jednak bliższe badania wykazały, że dzięki 10-minutowej ekspozycji kryształu na światło jego przewodnictwo uległo dramatycznemu zwiększeniu. Efekt taki utrzymał się przez wiele dni.

Młodzi naukowcy przypadkiem wykorzystali znane zjawisko stałego fotoprzewodnictwa. Dotychczas uzyskiwano je w innych materiałach, jednak w WSU doszło do największego znanego przypadku zwiększenia przewodnictwa.

Fakt, że zjawisko to zachodzi w temperaturze pokojowej otwiera nowe możliwości na drodze ku zastosowaniu go w praktyce. W standardowej pamięci komputerowej informacja przechowywana jest na powierzchni chipa czy dysku twardego. Urządzenie korzystające ze zjawiska stałego fotoprzewodnictwa mogło by przechować informacje w całej objętości kryształu - mówi Matthew McCluskey, dziekan Wydziału Fizyki WSU.

stałe fotoprzewodnictwo tytanian strontu światło