Na AGH powstaje spersonalizowana stopa protezowa do wspinaczki ściankowej

| Medycyna
Fot. Maciej Talar, KSAF AGH

Studenci AGH opracowują spersonalizowaną stopę protezową do wspinaczki ściankowej. To odpowiedź na potrzeby Kamila Warchoła. Po amputacji stopy student posługuje się protezą. Niestety, nie pozwala mu ona na uprawianie ulubionego sportu. Warto dodać, że projekt jest tematem jego pracy inżynierskiej.

Spersonalizowana proteza stopy powstaje dzięki Studenckiemu Kołu Naukowemu AGH Rapid Prototyping, które działa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Pracują, by poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnością

Studenci zamierzają sprawdzić wady i zalety wybranych materiałów. Zespół przeprowadzi też analizę rozkładu pola odkształceń i określi miejsca największej deformacji stopy osoby pełnosprawnej i stopy protezowej na ściance wspinaczkowej. Na końcu powstanie model stopy protezowej, wykonany za pomocą druku 3D.

Fot. Zbigniew Sulima Fot. Zbigniew Sulima

Wnioski z projektu przydadzą się zarówno projektantom, jak i twórcom spersonalizowanego asortymentu protetycznego. Studenci mają też nadzieję, że w dalszej perspektywie czasowej dzięki ich badaniom będzie mogła powstać stopa protezowa o lepszych parametrach mechanicznych, a także uproszczonym sposobie zakładania i produkcji.

Protetyka nóg na przestrzeni lat bardzo się rozwinęła. Stosowanie odpowiednich materiałów, a od niedawna również zaawansowanych układów elektronicznych, znacznie poprawia jakość życia osób z amputacjami. Dobre jakościowo rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne i dostępne - mówi Kamil Warchoł. Część dyscyplin sportowych może być uprawiana przy użyciu protez do codziennego użytku. Istnieją jednak dyscypliny, gdzie standardowe protezy nie spełniają swojego zadania. Bardzo zależało mi na tym, aby móc uprawiać wspinaczkę ściankową. Zwróciłem się z tym zagadnieniem do moich koleżanek i kolegów ze studiów. Mam nadzieję, że z ich pomocą uda mi się uprawiać wspinaczkę, dla której zwyczajna proteza nie jest wystarczająca - dodaje.

Od testów materiałów po prototyp

Liderka projektu Anna Kopeć wyjaśnia, że zespół chce ocenić, które z wybranych materiałów osiągają najbardziej zadowalające parametry techniczne. Należy też, oczywiście, sprawdzić, czy spełniają one wymagania stawiane materiałom wykorzystywanym w protetyce.

Kolejnym etapem jest skanowanie 3D. Dzięki niemu będzie można uchwycić skomplikowaną geometrię protezy stopy do wspinaczki ściankowej i zaoszczędzić czas, który trzeba by przeznaczyć na projektowanie protezy od podstaw. Jak podkreślono w komunikacie prasowym AGH, specyfika warunków użytkowania protezy przeznaczonej do tego sportu sprawia, że występuje konieczność dopasowania jej w sposób indywidualny.

Później studenci przystąpią do druku 3D. Do uzyskania prototypu stopy protezowej planują wykorzystać co najmniej 3 materiały. Materiały do druku dobierzemy na podstawie różnych kryteriów cenowych, aby zwiększyć dostępność protez dla jak największej liczby osób. Chcemy użyć materiałów o relatywnie niskiej cenie, które jednak mają zadowalające właściwości mechaniczne. Przetestujemy również droższe, bardziej wymagające materiały, które aktualnie z powodzeniem są stosowane jako zamienniki części metalowych, takie jak nylon wzmacniany włóknem szklanym - wyjaśnia Kopeć.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku członkowie Studenckiego Koła Naukowego AGH Rapid Prototyping zajmowali się innym projektem z zakresu inżynierii biomedycznej; pracowali nad udoskonaleniem modeli łyżek ortodontycznych i wkładek donosowych (stentów), stosowanych w opiece okołooperacyjnej dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia.

stopa protezowa wspinaczka ściankowa Studenckie Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping Kamil Warchoł Anna Kopeć