Mała zmiana pozwala skuteczniej walczyć ze stresem metabolicznym

| Medycyna
Edward Russell (meshmar2), CC

Naukowcy zidentyfikowali zmiany w cząsteczce sirtuiny 1 (ang. sirtuin 1, SirT1), które zapobiegają nadmiernemu stresowi metabolicznemu związanemu z otyłością, cukrzycą i starzeniem.

Badania sugerowały, że SirT1 może działać ochronnie w chorobach metabolicznych i starzeniu (ostatecznie nie bez powodu sirtuiny nazywa się enzymami długowieczności i przypomina, że regulują transkrypcję i utrzymują stabilność genomu). Niestety, w modelach m.in. cukrzycy i zespołu metabolicznego występuje zmniejszona aktywność tego białka.

Stres metaboliczny wywoływany przez otyłość, cukrzycę czy starzenie zwiększa stężenie glutationu, a ten reaguje z SirT1, hamując jej aktywność. Na szczęście zespół ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Bostońskiego odkrył, że zmieniając 3 aminokwasy, można uzyskać supersirtuinę, która będzie działać prawidłowo mimo stresu metabolicznego.

Jak wyjaśnia dr Richard Cohen, funkcja SirT1 może zostać zniszczona przez sam proces, z którym enzym próbuje sobie poradzić. To studium pokazało [jednak], że stres związany z nadmiernym metabolizmem da się obejść, modyfikując białko albo zapobiegając reakcji glutationu z enzymem.

stres metaboliczny sirtuina 1 SirT1 zmiana aminokwas glutation dr Richard Cohen