Po co strusiowi 2 rzepki? Oto jest pytanie...
Strusie to jedyne zwierzęta, które mają podwójną rzepkę. Jej przeznaczenie pozostaje ewolucyjną tajemnicą. Jak podkreśla doktorantka Sophie Regnault z Królewskiego College'u Weterynaryjnego, zrozumienie konfiguracji rzepki u różnych zwierząt może pomóc w ulepszeniu projektu protez, interwencji chirurgicznych, a nawet stawów robotów.
Górna rzepka strusi przypomina pojedynczą rzepkę większości innych zwierząt, a dolna nieruchomy wyrostek, np. czubek łokcia. O ile nam wiadomo, podwójna rzepka jest unikatowa dla strusi. Dowodów na taką budowę nie ma nawet u wymarłych wielkich ptaków.
Trudno określić wpływ podwójnej rzepki na osiągi strusi w bieganiu, ale zespół Regnault podejrzewa, że to może oznaczać, że strusie potrafią prostować kolano szybciej niż w sytuacji, gdyby miały tylko jedną rzepkę.
Za pomocą połączenia tomografii komputerowej i fluoroskopii zwanej rentgenowską rekonstrukcją morfologii ruchu (ang. X-ray reconstruction of moving morphology, XROMM) udało się stworzyć trójwymiarowy model kości, w tym rzepek, kończyny dolnej strusia. Później na zdjęcia rtg. nakładano zrekonstruowany w 3D staw, dzięki czemu można było dokładnie odtworzyć wzajemny ruch poszczególnych elementów.
Nadal nie wiadomo, po co strusie wyewoluowały drugą rzepkę. Niewykluczone, że pomaga ona chronić ścięgna tych szybko biegających ptaków. Możliwe są też jednak inne funkcje, których dotąd nie analizowaliśmy.
Komentarze (3)
wilk, 3 lipca 2017, 16:05
Może pozwala zapewnić lepszą stabilizację podczas chowania głowy w piasek…? ;-)
Tak przy okazji, gdyby ktoś zastanawiał się gdzie struś ma to kolano:
https://2.bp.blogspot.com/-DINsqLzxeUs/ToaJcfX0sJI/AAAAAAAAGag/tDTJm32HPqI/s1600/hind_limb_comparative_anatomy.png
Gość Astro, 3 lipca 2017, 16:24
No i wielbiciele "udek" i "podudzi" kurczaków mają pozamiatane…
– Podać ci skrzydełko?
– Nie. Poproszę o golonkę.
Calamity J, 3 lipca 2017, 22:01
Mi to wygląda na klasyczny przypadkowy double-click autora Inteligentnego Projektu.