Wpływ pogody na stwardnienie rozsiane
Wiosną i latem dochodzi do nasilenia objawów stwardnienia rozsianego – donoszą naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie (Neurology).
Nasze wyniki pokazują, że w porównaniu do innych miesięcy, od marca do sierpnia występuje od 2 do 3 razy więcej ognisk demielinizacji – opowiada dr Dominik Meier.
W ramach studium naukowcy porównywali dane pogodowe – temperaturę, promieniowanie słoneczne i opady - ze zdjęciami 44 osób, uzyskanymi po badaniach rezonansem magnetycznym w latach 1991-93. Uczestnicy eksperymentu aktualnie się nie leczyli i mieli od 25 do 52 lat. Każdemu wykonano średnio 22 skany (początkowo badanie odbywało się tydzień w tydzień, później raz na dwa tygodnie, a potem raz w miesiącu).
Po roku u 31 chorych wykryto w sumie 310 nowych ognisk, u 13 podczas studium nie pojawiły się zaś kolejne uszkodzenia. Wiosną i latem nie tylko znajdowaliśmy więcej uszkodzeń. Odkryliśmy również, że wyższe temperatury i silniejsze promieniowanie słoneczne były związane z aktywnością choroby. Nie wykryto relacji lezji z opadami atmosferycznymi.
To ważne studium, ponieważ analizuje dane z początku lat 90., zanim wydano pozwolenie na leki zapobiegające nawrotom SR, dlatego medykamenty nie mogły zakłócić wyników. Takiego badania jak to prawdopodobnie nie będzie można powtórzyć. W przyszłości warto przyjrzeć się kwestii, jak i dlaczego czynniki środowiskowe wpływają na stwardnienie rozsiane – podkreśla dr Anne Cross ze Szkoły Medycznej Washington University w St. Louis, która napisała artykuł wstępny do publikacji ekipy Meiera.
Rezultaty studium mają bardzo duże znaczenie dla metod testowania skuteczności leków. Ocenia się ją na podstawie zdjęć z rezonansu magnetycznego, a badania trwają zazwyczaj od 6 miesięcy do roku. Jeśli rozpoczynają się wiosną i kończą zimą, można fałszywie zakładać, że medykament działa, podczas gdy naprawdę w grę wchodzą zależne od pogody naturalne fluktuacje nasilenia SR. Gdy eksperyment ruszy zimą i skończy się latem, symptomy się dla odmiany nasilą, co prawdopodobnie doprowadzi do odrzucenia leku.
Komentarze (7)
dohan, 31 sierpnia 2010, 20:40
Po pierwsze nie SR tylko SM (sclerosis multiplex). Po drugie niestety ale to nie jest żadne nowe odkrycie. Każdy neurolog wie, że upały źle wpływają na demielinizację...
Mariusz Błoński, 31 sierpnia 2010, 23:56
Poprawione. Dziękujemy
KONTO USUNIĘTE, 1 września 2010, 08:13
@ dohan
BTW,może wiesz coś o wpływie upałów (tzn wysokich temperatur występujących w naturze) na zdrowy mózg?
Mariusz Błoński, 1 września 2010, 10:45
No i niepotrzebnie poprawiałem SR to od stwardnienie rozsiane przecież
dohan, 1 września 2010, 16:51
@ 3grosze,
czy ja Ciebie obrażam?Ale jeśli już pytasz to owszem, podobno upały mogą powodować zmiany w zdrowych mózgach zwłaszcza u przemądrzałych, pryszczatych nastolatków.
@ Mariusz Błoński ,
przepraszam za zamieszanie, które wprowadziłem ale niestety temat tej choroby jest mi dobrze znany a mimo to nigdy wcześniej nie spotkałem się z określeniem SR. Sprawdziłem jednak i rzeczywiście forma ta funkcjonuje oficjalnie jako polski skrót. Niemniej brzmi on mało profesjonalnie i nie sądzę by jakiś lekarz posługiwał się nim w dialekcie medycznym lub w poważnych opracowaniach.
Po za tym proponuję prosty test:
Wpiszmy w googlach SR, a pierwsze co nam wyświetli to samolot wojskowy na wikipedii a reszta to w większości dziesiątki Sądów Rejonowych. To chyba nie przypadek.
Potem wpiszmy SM. Wynik mówi sam za siebie.
Wybaczcie mi ten wykład, ale po prostu nadal obstaję przy tym, że w artykule powinno być SM a nie SR.
KONTO USUNIĘTE, 1 września 2010, 18:29
???
Ja naprawdę szczerze zapytałem.Skoro wysoka temperatura szkodzi chorym na SM,to być może zdrowe mózgi też powinny unikać przegrzewania.Nic na ten temat nie słyszałem (nie wyczytałem) i dlatego pytam.
KONTO USUNIĘTE, 1 września 2010, 18:53
A pryszcze już uleczone