Supermięśnie szpaka
Więzadła głosowe szpaka kurczą się 100-krotnie szybciej, niż człowiek mruga powieką. To czyni z tego ptaka prawdziwego rekordzistę (PLoS One).
Odkryliśmy, że szpak zwyczajny, występujący od Eurazji po Amerykę Północną, oraz zeberka, zamieszkująca Australię i Indonezję, kontrolują swój śpiew za pomocą najszybciej kurczących się mięśni tego typu, jakie kiedykolwiek opisano. Superszybkie mięśnie znano wcześniej z narządów głosowych grzechotnika, kilku gatunków ryb oraz grzywacza – opowiada dr Coen Elemans.
Teraz już wiadomo, że ptaki śpiewające także wykształciły ten bardzo wydajny rodzaj mięśni, co oznacza, że są one bardziej rozpowszechnione niż wcześniej sądzono. Możliwe, że mają je wszystkie ptaki śpiewające, nie tylko dwa wymienione wyżej gatunki.
Zarówno szpak zwyczajny, jak i zeberka, zwana inaczej amadyną zebrowatą, są w stanie skurczyć i rozkurczyć struny głosowe w ciągu zaledwie 3-4 milisekund. Dla porównania, synonim błyskawicznego działania, mrugnięcie okiem, trwa aż 300-400 miliseksund.
Supermięśnie są wprawiane w drgania o częstotliwości do 250 herców. Dr Elemans dodaje, że wyjątkowe wyposażenie wokalne umożliwia szybszą zmianę głośności i wysokości wydawanego dźwięku.
Komentarze (3)
waldi888231200, 9 lipca 2008, 14:40
Ale porównanie, i pewnie dwa miliony szybciej niż żółw przekręci głowę. ;D
Wolny, 9 lipca 2008, 16:19
Jak ptaszek mógł sobie nieświadomie wykształcić coś unikalnego co nie występuje u innych gatunków?
Śpiewają z potrzeby serca? Papugi nie śpiewają i także się rozmnażają po dziś dzień (o misiach panda nie wspomnę).
Coś tu nie bangla w tej teorii... mówię wam.
inhet, 10 lipca 2008, 17:14
Postudiuj kilka lat biologie i wtedy możemy podyskutować.