Powstaną krzemowe komputery kwantowe?
Zespół złożony z naukowców z czterech uczelni wyższych dokonał przełomu, który może przyczynić się do powstania komputerów kwantowych zbudowanych z... krzemu.
Uczeni z University of Surrey, University College London, Herriot-Watt University oraz Instytutu Fizyki Plazmy z Utrechtu byli w stanie, po raz pierwszy w historii, kontrolować w krzemie zdolność elektronu do przebywania w dwóch miejscach jednocześnie.
Elektron umieszczono w dwóch różnych miejscach za pomocą niezwykle intensywnych, krótkotrwałych impulsów lasera pracującego w dalekiej podczerwieni. W ten sposób, dzięki laserowi Dutch Felix stworono kwantową superpozycję elektronu.
Oznacza to, że zbudowanie bazującego na krzemie komputera kwantowego może być w zasięgu ręki - powiedział profesor Ben Murgin z University of Surrey. W najbliższych latach mogą powstać pierwsze urządzenia dokonujące obliczeń dzięki nowej technice opracowanej przez brytyjsko-holenderski zespół.
Komentarze (4)
Nezghul, 25 czerwca 2010, 17:40
W najbliższych dniach czy latach?
JakinBooz, 25 czerwca 2010, 22:30
Napisane jest, że w latach.
Mariusz Błoński, 25 czerwca 2010, 22:40
Nezghul miał rację. Nie było tych "lat" wcześniej
romano, 30 lipca 2010, 23:22
Nie sądzę aby materia (jej kwant) występowała w tym samym czasie w różnych miejscach przestrzeni 3 D. Raczej skłonny jestem dopuścić odbieranie wrażenia multiplikacji ( w tym przypadku duplikacji) materii w przestrzeni 3D przez przenikanie się obrazu istnienia tego samego pojedynczego kwantu materii przestrzeni o wymiarze n D (gdzie n > 3) z przynajmniej jednym niepowtarzalnym punktem odniesienia w przestrzeni n D. Punkt odniesienia ten rzutowany na przestrzeń 3D z przestrzeni n D mógłby być widoczny podwójnie, stąd możliwe przez analogię byłoby wrażenie zaobserwowanego podwójnego obrazu jedynego materialnego kwantu.Złudzenie zwielokrotnienia przedmiotu w 3D możemy także widzieć używając co najmniej 2 luster. Romano