Światło niebieskie: proszę nie spać
Co zrobić, by zmniejszyć odczuwaną senność? Wypić kolejną filiżankę kawy lub herbaty, a może trochę się poruszać? Naukowcy z Centrum Snu Uniwersytetu w Surrey i Philipsa sugerują, że wystarczy po prostu zmienić oświetlenie w miejscu pracy i do białego dodać nieco niebieskiego (Scandinavian Journal of Work, Environment & Health).
Eksperyment przeprowadzono na 104 pracownikach dwóch pięter biurowca. Po zakończeniu wstępnych pomiarów przez dwa kolejne miesiące testowano na nich wpływ różnych scenariuszy oświetleniowych: 1) światła białego wzbogaconego niebieskim (temperatura 17000 K) i 2) neutralnego białego oświetlenia (4000 K). Za pomocą kwestionariusza oceniano kilka parametrów, m.in. czujność, nastrój, jakość snu, wydajność i ewentualny ból głowy/oczu.
Okazało się, że w warunkach niebieskich ludzie odczuwali mniejszą senność, mieli lepszy humor, wieczorem nie byli zbyt zmęczeni, lepiej spali, potrafili się skoncentrować, nie uskarżali się na osłabienie siły wzroku czy poirytowanie.
Wydaje się, że niebieskie światło oddziałuje na odkryte niedawno w oku fotoreceptory.
Komentarze (8)
Lobo, 3 listopada 2008, 12:57
Oj cos czuje, ze bede musial wiecej o tym poczytac, takie cos moglo by mi pomoc w moim trybie zycia, pytanie tylko, czy nie pomaga to czasem na krotka mete objawiajac sie potem swojego rodzaju uzaleznieniem od niebieskiego swiatla lub co gorsza skutkami ubocznymi w formie bezsennosci?
PS: DTT tez bylo nieszkodliwe.
Mariusz Błoński, 3 listopada 2008, 13:30
O ile samo światło jest zapewne nieszkodliwe, to brak snu jak najbardziej. W skrajnych przypadkach dochodzi do zmian osobowości i śmierci.
mikroos, 3 listopada 2008, 14:39
Mają na mysli światło podobne do tego emitowanego przez pierwsze "białe" LED-y? Brrrr... w moim odczuciu okropne było - może i hamowało senność (tego nie wiem), ale na pewno było okropne i nie szło się przy nim skupić :/ Osiągany stan prędzej nazwałbym rozdrażnieniem, niż zmniejszeniem senności.
w46, 3 listopada 2008, 14:51
Nie od dziś wiadomo że kolory np ścian mają wpływ na samopoczucie, przewaga żółci - do odpoczynku, przewaga niebieskiego - do pracy.
To prawie ultrafiolet był
waldi888231200, 3 listopada 2008, 18:43
Zdrzemnąć się.
waldi888231200, 23 marca 2011, 17:29
Zamiast zielonego światła na skrzyżowaniach powinno być niebieskie , byłoby bezpieczniej.
Gęś Świerkowa, 25 marca 2011, 10:21
Przypomina mi sie od razu to uwarunkowanie, ze chlopcy ubierani w niebieski sa przez to predestynowani do skupienia i zadaniowosci.
bezimienny, 16 maja 2011, 19:16
nawet jeśli światło jest lepsze to porównując temperatury prawdopodobnie 4x droższe co w dzisiejszym świecie owładniętym manią oszczędzania skazuje experymentujących na wymarcie metodą gorszy pieniądz wypiera lepszy