Jedzenie świeżych owoców zmniejsza ryzyko udaru i zawału
U ludzi, którzy przez większą część tygodnia jedzą świeże owoce, ryzyko zawału i udaru jest mniejsze.
W ramach studium przez 7 lat obserwowano 500 tys. dorosłych z Chin, gdzie spożycie świeżych owoców jest o wiele niższe niż w takich krajach jak Wielka Brytania czy USA.
Zespół z Uniwersytetu w Oksfordzie i Chińskiej Akademii Nauk Medycznych badał pół miliona dorosłych z 10 miejsc (miast i wsi) w Chinach. Stan zdrowia ochotników oceniano przez 7 lat, śledząc rejestr zgonów oraz elektroniczną dokumentację szpitalną. Studium objęło ludzi, u których na początku nie występowały choroby sercowo-naczyniowe i którzy nie zażywali leków na nadciśnienie.
Owoce to bogate źródło potasu, błonnika, przeciwutleniaczy, a także innych substancji biologicznie czynnych. Zawierają niedużo sodu. Okazało się, że spożycie owoców (głównie jabłek i pomarańczy) silnie korelowało z 4 czynnikami: wykształceniem, niższym ciśnieniem, niższym poziomem cukru we krwi, a także niepaleniem. Po wzięciu poprawki na te i inne czynniki stwierdzono, że 100-g porcja owoców dziennie wiąże się z ok. 1/3 mniejszą śmiertelnością z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Co ważne, korelacja była podobna na wszystkich badanych obszarach, a także u kobiet i mężczyzn.
Związek między spożyciem owoców i chorobami sercowo-naczyniowymi wydaje się silniejszy w Chinach, gdzie sporo osób nadal je ich stosunkowo mało. Owoce są tu spożywane niemal wyłącznie w postaci surowej, podczas gdy w krajach bogatych duża ich część ulega przetworzeniu i w wielu wcześniejszych badaniach oceniano łącznie wpływ owoców świeżych i przetworzonych - wyjaśnia dr Huaidong Du.
Trudno stwierdzić, czy niższe ryzyko u osób jedzących dużo więcej owoców wiąże się z realnym efektem ochronnym. Jeśli tak, rozpowszechnione spożycie owoców w Chinach mogłoby zapobiec circa 500 tys. zgonów sercowo-naczyniowych rocznie, w tym 200 tys. przed 70. r.ż., a także jeszcze większej liczbie nieśmiertelnych udarów i zawałów - podsumowuje prof. Zhengming Chen.
Komentarze (3)
Grey55, 25 kwietnia 2016, 14:34
O, znowu odkryli, że owoce sa zdrowe...
wilk, 25 kwietnia 2016, 20:27
A widzisz, wcale nie takie zdrowe: http://kopalniawiedzy.pl/mozg-fruktoza-omega-3-geny,24413
Krzychoo, 25 kwietnia 2016, 21:50
Nie do końca. Ile jest fruktozy w 100 gramach jabłka a ile w litrze napoju gazowanego? Napój gazowany nie ma też
Ciekawa też byłaby korelacja (jeżeli istnieje) między litrem napoju gazowanego dziennie i wykształceniem