Odkryto nieznaną dotychczas gałąź życia?
Zespół naukowców, w skład którego wchodził Craig Venter być może odkrył nową domenę życia. W PLoS One uczeni poinformowali o znalezieniu w morzu sekwencji genów, z jakimi nigdy wcześniej się nie spotkano.
Obecnie systematyka wyróżnia trzy domeny: bakterie, archeony i eukarioty. Zaliczają się do nich wszystkie żywe organizmy na Ziemi.
Od roku 2003 Craig Venter stoi na czele projektu Global Ocean Sampling Expedition, którego celem jest zbieranie metagenomicznych próbek z mórz i oceanów. Projekt powstał w nadziei, że uda się odkryć nowe nieznane gatunki organizmów żywych. Dotychczas odkryto ich setki, ale największą sensacją jest natrafienie na ślad nieznanej dotychczas domeny. O jej istnieniu świadczy unikatowa, nigdy wcześniej niespotkana sekwencja genów, która może pochodzić z nieudokumentowanej formy życia.
Odkrywcy ostrzegają jednak przez zbytnim entuzjazmem. Niewykluczone bowiem, że tajemnicze sekwencje mają związek z jakimś nietypowym wirusem. Jednak można również przypuszczać, że naprawdę chodzi o czwartą domenę organizmów komórkowych, dlatego też, mimo, iż nie zakończyliśmy wszystkich badań, zdecydowaliśmy się opublikować artykuł, by zachęcić innych do przyjrzenia się tej sprawie - mówi biolog ewolucyjny Jonathan A. Eisen z University of California, Davis.
W sieci udostepniono artykuł opisujący odkrycie.
Komentarze (9)
Jajcenty, 5 kwietnia 2011, 14:13
Długo kombinowałem zanim się zorientowałem że chodzi duży zbiornik słonej wody.
Mariusz Błoński, 5 kwietnia 2011, 14:26
O znaczeniu strategicznym, oczywiście.
MrVocabulary (WhizzKid), 5 kwietnia 2011, 22:35
Czy te organizmy coś robią oprócz posiadania genów? Jak wyglądają?
Robin_Otzi, 6 kwietnia 2011, 01:06
Bardzo ciekawe co się z tego wykluje
może Obcy są już wśród nas?
Gęś Świerkowa, 6 kwietnia 2011, 09:41
Lubie wierzyc, ze przedstawiciele obcych cywilizacji zasiedlaja dna oceanow, jak w filmie "Otchlan".
trAAwiarz, 11 kwietnia 2011, 22:02
WhizzKid- przypuszczalnie są to organizmy podobne do wiroidów czyli składające się jedynie z niewielkiego kolistego fragmentu RNA, bez kapsydu czy innych białkowych otoczek. Nie da sie w tym przypadku mówić o wyglądzie, tym bardziej o znikomej funkcji(Wiroidy atakują jedynie rośliny gdyż tylko z takimi systemami odpornościowymi sobie radzą)
MrVocabulary (WhizzKid), 11 kwietnia 2011, 22:05
O, ciekawe. Czy koliste RNA ma zdolność replikowania się? Czy to w ogóle ma jakiś związek, o tak zapytam Bo wiem, że są struktury RNA mogące się replikować. Skoro to "organizmy", to bym zakładał zdolność "życia" :-)
SPOJLER
Albo w serii Crysis
/SPOJLER
Albo w serii Crysis
trAAwiarz, 12 kwietnia 2011, 09:58
Tak na prawdę nie wiele wiadomo o wiroidach, bo jest to stosunkowo nowe odkrycie, ale przypuszcza sie że ten "organizm" replikuje się podobnie jak normalny wirus - musi wykorzystać do replikacji RNA komórki gospodarza.
Z definicji nie da się zaliczyć wirusów do organizmów żywych bo nie przeprowadzają podstawowych procesów życiowych jak rozmnażanie się czy metabolizm, tym bardziej nie można tego mówić o wiroidach. Poza tym z tego co mi wiadomo to ich materiał genetyczny nie koduje nawet jednego białka.
PS. Crysis 1 jest do kitu, ale dwójka daje rade
AnonA, 26 stycznia 2019, 01:35
(hipotetycznie)
Algi morskie
albo coś takiego
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Niesporczaki
Nazwa domeny nowo odkrytej to może być np. Praechony, mimorionty/prokarioidy
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQRA09I8vKWtLQziSim1j9_LlV7CFGNzVpG48IlTUq7GWDmKTLU9w
Mimiwirus, większy nawet od pandorawirus w postaci ikosaedrycznej