Szampan na zdrowie

| Zdrowie/uroda
nImAdestiny, CC

Spożywanie od jednej do trzech lampek szampana tygodniowo chroni przed związaną ze starzeniem się utratą pamięci oraz spowalnia rozwój wielu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. demencja. Naukowcy z University of Reading dowiedli, że obecne w szampanie związki fenolu poprawiają pamięć przestrzenną. Ten rodzaj pamięci odpowiedzialny jest za rozpoznawanie otoczenia i przechowywanie danych potrzebnych do poruszania się w nim.

Wspomniane związki wpływają na przepływ sygnałów w hipokampie i korze, częściach mózgu odpowiedzialnych za pamięć i uczenie się. Okazało się, że zmieniają one w mózgu wiele protein związanych z przechowywaniem wspomnieć. Wiele z tych protein tracimy z wiekiem, co wiąże się z utratą pamięci. Szampan spowalnia utratę białek, zapobiegając zarówno typowym, jak i nietypowym rodzajom utraty pamięci powiązanym z wiekiem.

Szampan zawiera sporo związków fenolu, które pochodzą ze szczepów Pinot Noir, Pinot Meunier oraz Chardonnay. To te związki chronią nasze mózgi. Uzyskane przez nas wyniki po raz pierwszy dowodzą, że umiarkowane spożywanie szampana wpływa na funcje poznawcze, takie jak pamięć. Wcześniej tego typu efekty obserwowano podczas spożywania czerwonego wina i zawartych w nim flawonoidów. Nasze badania wykazały, że również i szampan, który nie zawiera flawonoidów, ma podobne działanie dzięki związkom fenolu, o których dotychczas sądzono, że są biologicznie nieaktywne - mówi profesor Jeremy Spencer.

Doktor David Vauzour zapowiada, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone badania na ochotnikach. Pozytywne wyniki uzyskano już w przypadku innych pokarmów bogatych w polifenole, takich jak kakao czy jagody,. Spodziewamy się, że otrzymamy je też podczas eksperymentów z umiarkowanymi dawkami szampana.

Wcześniej zespół z Reading wykazał, że dwa kieliszki szampana dziennie mogą poprawiać funkcjonowanie serca i układu krążenia.

szampan pamięć fenol