Witamina D i szczepionka na gruźlicę zwalczają raka pęcherza

| Medycyna
erix! (Erich Ferdinand), CC

Szczepionka przeciw gruźlicy BCG (Bacillus Calmette-Guérin) jest wykorzystywana w leczeniu raka pęcherza moczowego. Najnowsze badania Centrum Medycznego University of Rochester wskazują, że dodatek witaminy D może zwiększyć skuteczność szczepionki.

Dr Yi-Fen Lee przeprowadziła badania przedkliniczne na modelu mysim. Wykazała, że połączenie terapii witaminą D i BCG znacznie poprawia przeżywalność. Wkrótce rozpoczną się pierwsze testy kliniczne z udziałem ludzi.

Związek między witaminą D a gruźlicą odkryto bardzo dawno temu. Już społeczeństwa starożytne wysyłały chorych z gruźlicą na terapię słoneczną. Podwyższenie poziomu witaminy D pozwala wyzwolić odpowiedź immunologiczną w razie infekcji czy stanu zapalnego.

BCG pomaga w terapii raka pęcherza moczowego, "nakłaniając" komórki układu odpornościowego, by zwalczały komórki nowotworowe. Szacuje się jednak, że ok. 30-40% pacjentów z rakiem pęcherza, którym podaje się szczepionkę, nie reaguje na nią. Lee sprawdza, czy za zjawisko to może odpowiadać niedobór witaminy D.

Wcześniejsze badania wykazały, że BCG, która zawiera odzjadliwiony szczep Mycobacterium bovis, włącza receptory toll-podobne (TLR), co stanowi sygnał dla powstania większej liczby receptorów witaminy D oraz pozyskania silnie bioaktywnego metabolitu witaminy D; w wyniku hydroksylacji powstaje (1,25(OH)2D3).

W ramach eksperymentu Lee wyodrębniła 4 grupy myszy: 1) kontrolną, 2) otrzymującą samą witaminę D, 3) szczepioną BCG oraz 4) szczepioną i leczoną witaminą. Tylko w 4. grupie 100% zwierząt przeżyło raka pęcherza.

Warto podkreślić, że w ramach badań in vitro stwierdzono, że metabolit witaminy D - 1,25-dihydroksycholekalcyferol (1,25(OH)2D3) - spełnia w organizmie naprawdę ważną rolę. Po pierwsze, reguluje wzrost i różnicowanie komórek, po drugie, oddziałuje na funkcje limfocytów T oraz komórek prezentujących antygen. Co więcej, przy niedoborach witaminy D u zwierząt szybciej rozwijają się zarówno nowotwory, jak i choroby autoimmunologiczne.

szczepionka BCG Bacillus Calmette-Guérin gruźlica rak pęcherza moczowego witamina D