Dzięki klatkom z krzemionki białkom szczepionki niegroźne są tempertaury do 100°C
Dzięki zastosowaniu klatek z krzemionki (ditlenku krzemu) szczepionki, enzymy i przeciwciała można by transportować i przechowywać bez dostępu do urządzeń chłodniczych.
Białka występują nie tylko w szczepionkach, ale i w wielu innych lekach. Niestety, w temperaturach pokojowych ulegają one rozkładowi i stają się bezużyteczne. Straty w szczepionkach wskutek przerwania łańcucha chłodniczego stanowią poważny problem z zakresu zdrowia publicznego, zwłaszcza w przypadku programów masowego szczepienia dzieci w krajach rozwijających się. Rocznie w ten sposób marnują się miliony dawek szczepionek.
Naukowcy z Uniwersytetów w Bath i Newcastle opracowali jednak technikę, która utrzymuje białka nietknięte w temperaturze do 100°C. Wystarczyło zastosować klatki z nietoksycznej i obojętnej chemicznie krzemionki. Po przetransportowaniu preparatu klatki usuwano by chemicznie bez szkody dla samych białek.
Brytyjczycy, których publikacja ukazała się w piśmie Scientific Reports, nazwali swoją metodę ensilikacją (ang. ensilication). Mają nadzieję, że rozwiąże ona problem drogiego i często niepraktycznego łańcucha chłodzenia.
Gdy białko w szczepionce rozłoży się i splącze, staje się bezużyteczne. Można o tym myśleć jak o ugotowanym jajku - nie da się go odgotować. Możność przechowywania i transportowania białek w temperaturze pokojowej [22°C] lub nawet wyższej wyeliminowałaby poważny problem logistyczny bezpiecznego dostarczania szczepionek i innych produktów medycznych do pacjentów na całym świecie. Zademonstrowaliśmy, że dzięki ensilikacji da się prosto i niezawodnie zapobiegać rozkładowi białek w temperaturze do 100°C lub do 3 lat przechowywać je w temperaturze pokojowej w postaci proszku bez utraty funkcji. Jesteśmy podekscytowani potencjalnymi zastosowaniami ensilikacji. Naszym następnym krokiem będą testy na kolejnych szczepionkach, przeciwciałach, lekach przeciwwirusowych, surowicach i innych biofarmaceutykach [dotąd badania prowadzono na szczepionce na tężec, końskiej hemoglobinie i enzymie z białka kurzego jaja] - opowiada dr Asel Sartbaeva.
W roztworze ditlenek krzemu wiąże się ściśle z białkiem, dopasowując się do jego kształtu. Szybko nadbudowuje wiele warstw. Plusem tej metody jest to, że nie trzeba się uciekać do liofilizacji.
Komentarze (0)