MAZE - szczotka, którą łatwiej wyczyścić

| Ciekawostki
Image courtesy of Scott Shim

Scott Shim i Morris Koo z Uniwersytetu Stanowego Ohio zaprojektowali łatwiejszą do czyszczenia szczotkę do włosów MAZE. Ma to spore znaczenie dla ochrony środowiska, bo badania Amerykanina wykazały, że średni czas użytkowania szczotki to jedynie pół roku-rok.

Nie chcemy, by ludzie wyrzucali całkiem dobre szczotki tylko dlatego, że wymagają czyszczenia.

Nazwa szczotki bierze się stąd, że jej zęby są przymocowane do wsporników przypominających ścieżki labiryntu. Poszczególne rzędy bolców łatwo rozdzielić i wyczyścić.

Uniwersytet szuka partnerów patentowych, by skomercjalizować wynalazek.

Inspiracją dla Shima była obserwacja "walczącej" ze szczotką żony.

Naszym celem było stworzenie szczotki, pozwalającej na łatwe usuwanie włosów spomiędzy zębów. Skupiliśmy się na tym, że zwykle szczotki mają twarde powierzchnie, które w tym przeszkadzają.

Shim dodaje, że projekt MAZE ułatwia proces produkcyjny. Często szczotki są wytwarzane w kilku częściach, a następnie składane, tymczasem, nie licząc montażu zębów, MAZE można uzyskać w jednym etapie.

Duet dopracowuje prototypy uzyskiwane na drukarce 3D (zęby są wkładane ręcznie). Drukarka ogranicza wybór wykorzystywanych materiałów do takich tworzyw jak ABS (kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy), który jest nieco kruchy i czasem zapada się przy montowaniu bolców.

Panowie szukają wytrzymałych i elastycznych plastików, które nadawałyby się do masowej produkcji szczotki.

Do tej pory MAZE dostała 2 nagrody, m.in. Green Product Award, przyznawaną przez white lobster, niemiecką agencję na rzecz ekologicznych wynalazków.

szczotka do włosów czyszczenie MAZE polimer ABS Scott Shim Morris Koo