Niezwykłe oczy szczura
Szybkie kamery i systemy śledzenia aktywności pozwoliły uczonym z Instytutu Cybernetyki Biologicznej Maksa Plancka na stwierdzenie, że oczy szczurów poruszają się w przeciwnych kierunkach zarówno w płaszczyźnie pionowej jak i poziomej. Każde z oczu porusza się inaczej, w zależności od ruchów głowy. Szczegółowa analiza pola widzenia oczu wykazała, że szczury nie składają obu obrazów w jeden, tak jak robi to człowiek. Co więcej, jedno z oczu bez przerwy obserwuje przestrzeń nad zwierzęciem. To wynik adaptacji do środowiska naturalnego, w którym olbrzymim zagrożeniem są drapieżne ptaki.
Niemieccy naukowcy chcieli sprawdzić, w jaki sposób szczury, które podobnie jak inne zwierzęta, mają oczy umieszczone po obu stronach głowy, radzą sobie z dwiema przeciwstawnymi wymaganiami - z posiadaniem jak najszerszego pola widzenia z jednej strony oraz widzeniem głębi z drugiej. Przymocowali do głów zwierząt miniaturowe kamery, które rejestrowały ruchy oczu. Użyli też urządzenia precyzyjnie mierzącego pozycję głowy, co pozwoliło na bezustanne monitorowanie pola widzenia zwierząt.
Ze zdziwieniem zauważyli, że pomimo iż szczury przetwarzają informacje wizualne w podobny sposób jak inne ssaki, to ich oczy poruszają się w zupełnie inny sposób. Gdy głowa jest pochylona, oczy przesuwają się do tyłu, od czubka nosa. Gdy szczur podnosi głowę, oczy patrzą do przodu zezując. Gdy zwierzę przekrzywia głowę w jedną stronę, oko znajdujące się niżej patrzy do góry, oko położone wyżej - w dół - mówi Jason Kerr, jeden z autorów badań.
Oczy szczura działają zatem bardzo odmiennie od ludzkich. U ludzi niezgodność pomiędzy oczami rzędu 1 stopnia powoduje, że widzimy obraz podwójnie. U szczurów różnica pomiędzy oboma oczami dochodzi do 40 stopni w poziomie i do 60 stopni w pionie. Dzięki temu,niezależnie od ruchów głową, zwierzę może zawsze pilnować przestrzeni nad sobą.
Komentarze (4)
radar, 29 maja 2013, 10:48
To jakoś bez sensu, w końcu spora część głowy zasłania widok do góry?
Może mieli zezowatego szczura? Albo...
Szczur sobie myślał "WTF? Co oni mi tu przyczepili?" i się tak gapił do góry
Moim zdaniem stanowczo zaburzyli wynik eksperymentu, powinni obserwować bez ingerencji w ciało.
antykwant, 29 maja 2013, 12:35
Szczur to nie foton.
I czemu już nie podpisujesz się Radar?
glaude, 29 maja 2013, 14:33
@radar
To zupełnie normalne i zawiadują tym jądra przedsionkowe i móżdżek.
U ludzi jest tak samo (chodzi mi o mechanizm) tylko nasze oczy ze względu na skrzyżowanie wzrokowe muszą "współpracować". Inaczej obraz nie ulegałby fuzji- a to coś gorszego niż ślepota.
Ale do rzeczy: po prostu oczy poruszają się w zależności od gradientu grawitacji, żeby utrzymać fiksację. Gdy głowa idzie do dołu to oczy zostają u góry- i odwrotnie. Jest to tzw. objaw lalki.
Dlatego jeśli szczur przechyla głowę na bok, to gałki kierują się odwrotnie do ruchu głowy- bo ich ruchy nie są skorelowane. I nie powinny byc skoro pola widzenia sa jednoimienne.
U ludzi gdy przechylają głowe na bok oczy też robią ruch- ale rotacyjny, tak żeby utrzymać się w pionie.
radar, 29 maja 2013, 20:01
Hmm, bo nie mam ustawionego podpisu, a jak zapomnę to nie podpisuję posta? Widać przecież kto pisał
łi, łi, ale...
z kontekstu artykułu wynika coś innego, dlatego też pytałem "co"?