Kopnij węża, to przeżyjesz

| Nauki przyrodnicze
Zrzut ekranowy

Okazuje się, że szczuroskoczki pustynne (Dipodomys deserti) są skrytymi ninja. Zaskoczone przez grzechotniki rogate (Crotalus cerastes) wyskakują w górę, wykonują silne kopnięcie w powietrzu i po odepchnięciu drapieżnika umykają czym prędzej w siną dal.

Zwykle gryzonie wykorzystują inne sposoby, np. swój czuły słuch. Zdarza się jednak, że nie wykryją węża w porę i wtedy wykonują swoje imponujące popisy ekwilibrystyczne. Ponieważ wszystko dzieje się tak szybko, że trudno odnotować przebieg zdarzeń, biolodzy z zespołu Rulona Clarka z Uniwersytetu Stanowego San Diego postanowili nagrać spotkania ssaków i gadów.

W sumie utrwalono 32 potyczki na Sonorze (na terenie Yumy). Gdy grzechotnik atakował, D. deserti wykonywały obrót w locie, tak by uniknąć zębów jadowych. Nawet gdy dochodziło do ukąszenia, skoczki kopały węża, unikając wprowadzenia śmiertelnej dawki toksyny.

Nie spodziewaliśmy się, że kopnięcia będą tak skuteczne - podkreśla Grace Freymiller.

Uniknąwszy zębów jadowych, D. deserti manewrowały ogonami, a po opadnięciu na łapy uciekały.

O tym, z jak dużą prędkością szczuroskoczki działają, świadczy osiągnięcie jednego z nich, który zareagował zaledwie 38 milisekund po rozpoczęciu ataku węża.

 

szczuroskoczek pustynny grzechotnik rogaty ninja skok kopnięcie zęby jadowe Rulon Clark