Powstał materiał, którego nie można przeciąć szlifierką czy wiertłem. Idealny na zapięcia rowerowe
Materiał, którego nie da się przeciąć, może posłużyć do wytwarzania zamknięć rowerowych, drzwi czy odzieży ochronnej. Jego twórcy wymieszali ceramiczne sfery z aluminiową pianką i w ten sposób stworzyli lekki materiał, nazwany Proteuszem, który opiera się szlifierkom kątowym, wiertarkom i przecinarkom wodnym.
Twórcy nowego materiału, w tym Stefan Szyniszewski z Durham University, Ewa Jakubczyk z University of Surrey czy Thomas Hipke czy Florian Bittner z Instytutu Fraunhofera informują, że jego gęstość wynosi zaledwie 15% gęstości stali. Wyjątkowa wytrzymałość materiału bierze się z lokalnego rezonansu zachodzącego pomiędzy ceramiką umieszczoną w elastycznej matrycy a narzędziem tnącym, co skutkuje pojawieniem się na ich styku wibracji o wysokiej częstotliwości. Niecałkowita konsolidacja ceramicznych ziaren w procesie produkcyjnym wspomagała fragmentację ceramicznych sfer w pył w czasie cięcia, który utworzył interfejs ścierny o rosnącym oporze. Kontrast pomiędzy fragmentami ceramicznymi a materiałem, w którym są zatopione, skutecznie chroni też przed próbą wykorzystania przecinarek wodnych, gdyż geometria ceramicznych sfer rozprasza strumień wody i zmniejsza jego prędkość o dwa rzędy wielkości. Zmiana paradygmatu z oporu statycznego w dynamiczną interakcje pomiędzy fazami materiału a przyłożoną siłą może zainspirować powstawanie nowatorskich metamorficznych materiałów preprogramowanym mechanizmem, czytamy w opublikowanym artykule.
Innymi słowy, umieszczone w elastycznym bardziej miękkim materiale ceramiczne sfery wpadają w rezonans podczas prób przecinania. Im większa siła ze strony narzędzia przecinającego, tym silniejsza reakcja przecinanego materiału. W wyniku tego rezonansu na narzędzie przecinające wywierane są niszczące je siły, które szybko powodują stępienie tarczy szlifierki czy wiertła. Wibracje te powodują, że siła i energia narzędzia tnącego jest zwracana przeciwko niemu samemu. Jakby tego było mało, podczas prób cięcia ceramiczne sfery są rozbijane na pył, który wypełnia strukturę ciętego materiału i dodatkowo go uodparnia na działanie narzędzia tnącego. Im szybciej pracuje narzędzie tnące, tym szybciej przebiega proces jego niszczenia.
Inspiracją do stworzenia Proteusza były skórka grejpfruta i muszla małża. Byliśmy zaintrygowani tym, jak struktura komórkowa grejpfruta i dachówkowata struktura muszli małża chronią owoc i mięczaka znajdującego się w wewnątrz. Zapewniają bardzo dobrą ochronę, mimo że są zbudowane z dość słabych struktur organicznych, mówi główny autor badań, doktor Stefan Szyniszewski.
Ceramika zatopiona w elastycznym materiale wykonana jest z bardzo małych ziaren, które usztywniają się i opierają szlifierkom kątowym i wiertłom w taki sam sposób, jak worek z piaskiem opiera się szybko lecącemu pociskowi, dodaje uczony.
Komentarze (4)
Paradokser, 21 lipca 2020, 13:37
No tak.. Złodziej rowerów chodzi ze szlifierką, a nie nożycami do prętów...
Mariusz Błoński, 21 lipca 2020, 14:32
https://moto.pl/MotoPL/7,88389,26145292,lezal-pod-samochodem-ze-szlifierka-policja-zlapala-go-na-kradziezy.html
tempik, 21 lipca 2020, 14:35
No co ty... Teraz chodzą z kieszonkowymi przecinarkami wodnymi
jak tam są jakieś elastyczne włókna to sekator czy nożyce też nie dadzą rady. Ale chyba to rozwiązanie będzie podatne na ogień.
cyjanobakteria, 21 lipca 2020, 16:32
Mają przy sobie to, co jest im potrzebne do roboty. Chodzą z nożycami do prętów dopóki nie ukradną komuś z garażu bezprzewodowej szlifierki
Cięcie zapięć i łańcuchów zarówno nożycami jak i szlifierką to norma. Twarda granica dla nożyc to zdaje się 15mm, bo nie robią standardowo nożyc tych rozmiarów. Przy czym 12mm i więcej to już trzeba się namęczyć. Szlifierkę można bardzo szybko przeciąć praktycznie wszystko w <60s. Kiedyś widziałem wideo, jak ktoś ciął szlifierką w worku foliowym, co ograniczało hałas i iskry.
Przypomniał mi się Altor SAF ("Strong as F***”) Bike U-Lock
Co do filmu, to ja nie jestem pod wrażeniem. Widać, że szlifierka to przecina. Faktycznie, może trwa to dłużej, a pod koniec strasznie niszczy tarczę. Jak użyli ceramiki, to na pewno zmniejszyli masę, więc może ten materiał oferuje podobną wytrzymałość przy niższej masie. Ja bym to nazwał co najwyżej cutting-resistant. Goście od Altor SAF też użyli aluminium, które jest lżejsze i podobno zapycha tarcze.
Pogrzebałem trochę w necie i znalazłem artykuł z powiększonym zdjęciem mniejszego elementu, który próbowali przeciąć, a który symuluje zdaje się zapięcie do roweru U-lock. Jeśli podczas próby cięcia też zjadło tarczę, przy stosunkowo niewielkim nacięciu, to robi się ciekawie. Doczytałem, że gęstość to 15% gęstości stali, więc pałąk z tego materiału powinien być lżejszy. Ten na zdjęciu ma akurat średnicę 5cm, więc będzie ciężki. Ciekawe jak z wytrzymałością na inne ataki, bo znając życie materiał ma swoje słabości, a złodzieje nie dostają punktów za pokonywanie zabezpieczeń w najtrudniejszy z możliwych sposób
https://newatlas.com/materials/proteus-non-cuttable-bike-lock-armor/