„Sztuczny grafen” w półprzewodniku - przełom w fizyce i materiałoznawstwie
Grupa uczonych z Uniwersytetów Columbia, Purdue i Princeton oraz Instituto Italiano di Tecnologia dokonała ważnego przełomu w dziedzinie fizyki i nauk materiałowych. Odtwarzając elektroniczną strukturę grafenu w półprzewodniku, naukowcy uzyskali „sztuczny grafen”.
Ten przełomowy krok i największe z dotychczasowych osiągnięć na polu nauk o materii skondensowanej i wytwórczości w skali nano. Sztuczny grafen uzyskiwano dotychczas w macierzach optycznych, molekularnych i fotonicznych, jednak platformom tym brakuje elastyczności i potencjału, jaki leży w technologiach przetwarzania półprzewodników. Półprzewodnikowy sztuczny grafen może posłużyć do stworzenia nowych rodzajów przełączników elektronicznych, tranzystorów o niezwykłych właściwościach oraz – być może – pozwoli na opracowanie nowych sposobów przechowywania informacji w oparciu o egzotyczne stany znane z mechaniki kwantowej, mówi profesor Aron Pinczuk z Columbia Engineering.
Grafen ma liczne zalety, o których niejednokrotnie pisaliśmy, ma też i wady. Jedną z nich jest fakt, że ma wyłącznie jedną strukturę. Atomy w grafenie są ułożone w jeden określony sposób, więc wszystko, co chcemy z nim zrobić, musi zostać dostosowane do jego struktury. Sztuczny grafen pozbawiony jest tego ograniczenia, można z najróżniejszy sposób manipulować ułożeniem atomów i odległościami pomiędzy nimi. Powinien więc charakteryzować się znacznie bardziej elastycznymi właściwościami niż jego naturalny odpowiednik.
To szybko rozwijająca się dziedzina badań, dzięki której odkrywamy zjawiska, do jakich wcześniej nie mieliśmy dostępu. W miarę, jak będziemy tworzyli nowe koncepcje urządzeń bazujących na różnych metodach elektrycznej kontroli sztucznego grafenu, możemy spodziewać się otwarcia nowych możliwości w zakresie zaawansowanej optoelektroniki i przetwarzania danych, stwierdził jeden z autorów badań, Shalom Wind.
To naprawdę poważny krok w badaniach nad sztucznym grafenem. Od czasu gdy teoretycznie przewidziano, że można wykorzystać elektrony w formie gazowej do uzyskania i dopasowania właściwości elektronicznych takich, jak spotykane w grafenie, nikomu się to nie udało. Do czasu aż inżynierowie z Columbia University nie zaobserwowali takich właściwości w stworzonych przez siebie strukturach półprzewodnikowych. Wcześniejsze badania z wykorzystaniem struktur molekularnych, atomowych i fotonicznych dotyczyły znacznie mniej elastycznych i stabilnych systemów – cieszy się profesor Steven G. Louie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Podczas tworzenia „sztucznego grafenu” w półprzewodniku wykorzystano standardowe narzędzia przemysłowe oraz powszechnie stosowany arsenek galu. Naukowcy przygotowali wielowarstwową strukturę tak, że elektrony poruszały się w niezwykle wąskiej warstwie, tworząc w ten sposób strukturę 2D. Następnie za pomocą narzędzi do nanolitografii nałożono na nią arsenek galu. Powstała heksagonalna macierz, w której elektrony poruszały się poprzecznie. Umieszczając takie struktury odpowiednio blisko siebie, w odległości około 50 nanometrów, utworzono sztuczne atomy, które wchodziły w interakcje zgodnie z prawami mechaniki kwantowej. Całość badano następnie laserem, a wyniki w postaci utraty energii przez rozproszone światło lasera odpowiadały tym znanym z przechodzenia elektronów pomiędzy różnymi poziomami energetycznymi. Szczegółowe badania tego zjawiska ujawniły, że na wykresie energie takich elektronów tworzą charakterystyczny dla grafenu stożek Diraca.
Najważniejsze w naszej pracy jest dokonanie imponującego postępu w produkcji materiałów o pożądanych właściwościach w skali nano. Dzięki temu zyskujemy dostęp do ciągle poszerzającego się zestawu narzędzi, umożliwiających tworzenie wysokiej jakości macierzy w nanoskali. To dobry czas dla naszego działu fizyki, cieszy się Pinczuk.
Komentarze (10)
thikim, 13 grudnia 2017, 21:18
Co to za pierwiastek czy związek chemiczny ten "półprzewodnik"?
Zgaduję że miało chodzić o krzem.
Arsenek galu to też półprzewodnik
Chodziło oczywiście o podkreślenie że w ogólnie w półprzewodnikach można coś takiego zrobić ale jednocześnie cały czas pisano o technologii opartej na krzemie.
OtByt, 13 grudnia 2017, 21:56
Zgaduj zgadula nie wyszła.
Towarzysz Macie podpowiedział? Tak, chodziło o arsenek galu (gallium arsenide). Podpowiadam link, co jest dobrą manierą na forum (ponoć wiedzy):
https://phys.org/news/2017-12-artificial-graphene-nanofabricated-semiconductor.html
thikim, 13 grudnia 2017, 22:09
Tak rzeczywiście chodziło o rzadziej wykorzystywany arsenek galu.
I o tym zdaniu pisałem. "W półprzewodniku wykorzystano ...arsenek galu". Czego już nie zrozumiałeś.
OtByt, 13 grudnia 2017, 22:24
Zrozumiałem. Problem ze rozumieniem odpowiedzi masz Ty (za klasykiem - przepraszam za "tykanie". Problem jest raczej inny. Tknąć kolegę może zapewne jakiś rpg). Na brudzia należy jednak zasłużyć. Zasług kolegi nie widzę.
Polecam po raz nie wiem już któryś czytanie ze zrozumieniem. (pozwolę sobie na "tykanie": niezmiennie masz ten sam problem.)
thikim, 13 grudnia 2017, 22:31
Pisz poprawniej po polsku o merytoryczność nie proszę bo to bez sensu.
OtByt, 13 grudnia 2017, 22:35
Czytaj pan ze zrozumieniem bardziej. Zwłaszcza po polsku. Wiem, SI nie bardzo pomaga, skoro o własnej trudno mówić.
wilk, 13 grudnia 2017, 23:45
Proszę już zakończyć te forumowe przepychanki lub przenieść je na priv.
OtByt, 16 grudnia 2017, 16:55
Informuję, że zostały już nieco wcześniej przeniesione na "priv". Bez odzewu. Czy Pan, będący dyskutantem w tym temacie wie co to jest "priv"?
darekp, 16 grudnia 2017, 17:44
Hm, "pan" Wilk jest tu moderatorem...
OtByt, 16 grudnia 2017, 17:51
Również administratorem. "Pan" dotyczyło jednak kogoś innego niż Pan Wilk. Przepraszam, ale czytanie ze zrozumieniem. Polska jęzika piękna jęzika.