Ząb do wykrywania nawyków zdrowotnych

| Zdrowie/uroda
Hao-hua Chu et al.

Sztuczne zęby kojarzyły się dotąd tylko z protezą, lecz wynalazek zespołu Hao-hua Chu z Narodowego Uniwersytetu Tajwanu posłuży do czegoś zupełnie innego - pomoże w monitorowaniu ilości spożywanych pokarmów oraz stanu zdrowia.

Hao-hua Chu et al.

Urządzenie, będące de facto przyspieszeniomierzem rozpoznającym ruch w 3 wymiarach, mocuje się na zębie za pomocą cementu stomatologicznego. Na wierzchu znajduje się żywica, która zapobiega uszkodzeniu przez enzymy śliny.

Podczas testów naukowcy prosili 8 ochotników o żucie gumy, wypicie butelki wody, odkasływanie lub czytanie fragmentu artykułu. Na każdą z czynności trzeba było przeznaczyć ok. 40 s.

Podkreślając, że usta to okno do naszego zdrowia, Chu wyjaśnia, że podczas wymienionych wyżej czynności zęby poruszają się w unikatowy sposób. Okazało się, że bazując wyłącznie na danych dostarczanych kablem z czujnika, system trafnie rozpoznawał rodzaj aktywności aż w 93,8% przypadków.

W przyszłych prototypach ma się znajdować nadajnik Bluetooth, który będzie bezprzewodowo przekazywać dane do urządzenia przenośnego.

Chu tłumaczy, że gdyby w zębie umieścić piezoelektryk i element magazynujący energię, przez jakiś czas urządzenie mogłoby się zasilać samo i nie trzeba by go wyjmować do naładowania. Dodatkowe czujniki pozwoliłyby stwierdzić nie tylko ile, ale i co ktoś zjadł.

sztuczny ząb stan zdrowia monitorować czujnik przyspieszeniomierz Hao-hua Chu