Ząb do wykrywania nawyków zdrowotnych
Sztuczne zęby kojarzyły się dotąd tylko z protezą, lecz wynalazek zespołu Hao-hua Chu z Narodowego Uniwersytetu Tajwanu posłuży do czegoś zupełnie innego - pomoże w monitorowaniu ilości spożywanych pokarmów oraz stanu zdrowia.
Urządzenie, będące de facto przyspieszeniomierzem rozpoznającym ruch w 3 wymiarach, mocuje się na zębie za pomocą cementu stomatologicznego. Na wierzchu znajduje się żywica, która zapobiega uszkodzeniu przez enzymy śliny.
Podczas testów naukowcy prosili 8 ochotników o żucie gumy, wypicie butelki wody, odkasływanie lub czytanie fragmentu artykułu. Na każdą z czynności trzeba było przeznaczyć ok. 40 s.
Podkreślając, że usta to okno do naszego zdrowia, Chu wyjaśnia, że podczas wymienionych wyżej czynności zęby poruszają się w unikatowy sposób. Okazało się, że bazując wyłącznie na danych dostarczanych kablem z czujnika, system trafnie rozpoznawał rodzaj aktywności aż w 93,8% przypadków.
W przyszłych prototypach ma się znajdować nadajnik Bluetooth, który będzie bezprzewodowo przekazywać dane do urządzenia przenośnego.
Chu tłumaczy, że gdyby w zębie umieścić piezoelektryk i element magazynujący energię, przez jakiś czas urządzenie mogłoby się zasilać samo i nie trzeba by go wyjmować do naładowania. Dodatkowe czujniki pozwoliłyby stwierdzić nie tylko ile, ale i co ktoś zjadł.
Komentarze (1)
radar, 19 września 2013, 15:23
Hmm, aż dziwne, że nie wkładają tam innych rzeczy.
Analizator składu pokarmu, cukier, etc. albo trucizny?
Ba, można by zaimplementować alarm dla alergików (pokarmowych), który wykrywałby w spożywanym jedzeniu alergeny, pogryziesz, ale przynajmniej nie połkniesz.
Wykrywacz bakterii próchnicy?
Duże pole do popisu.
P.S. mogłoby to być zasilane cukrem z jedzenia