Chiński FAST zarejestrował rekordową serię szybkich rozbłysków radiowych
Największy radioteleskop na świecie, chiński FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope), zarejestrował ekstremalne serie potężnych rozbłysków ze źródła FRB 121102. Międzynarodowy zespół naukowy kierowany przez profesora Li Di i doktora Wanga Pei z Narodowych Obserwatoriów Astronomicznych Chińskiej Akademii Nauk poinformował, że w ciągu 47 dni odnotowano 1652 rozbłyski z FRB 121102.
To największa seria szybkich rozbłysków radiowych, jakie dotychczas zarejestrowano. Źródło oznaczone numerem 121102 rozbłysło więcej razy niż wszystkie inne źródła FRB razem wzięte.
Szybkie rozbłyski radiowe (FRB) zostały zauważone po raz pierwszy w 2007 roku. To bardzo krótkie epizody, trwające zaledwie milisekundy, w czasie których emitowane jest tyle energii, ile Słońce produkuje przez rok. Wciąż nie wiemy, co jest źródłem tego typu rozbłysków. Naukowcy tworzą więc modele teoretyczne, za pomocą których próbują odgadnąć budowę źródła generującego rozbłyski o takich a nie innych charakterystykach. Ostatnie badania skupiają się na egzotycznych wysoce namagnetyzowanych gwiazdach neutronowych, czarnych dziurach czy strukturach pozostałych po Wielkim Wybuchu.
Dotychczas naukowcy odkryli, że w przypadku niewielkiej liczby FRB dochodzi do powtarzania się rozbłysków. Zjawisko to pozwala lepiej badać źródła tych zjawisk i określić, w której galaktyce się znajdują.
FRB 121102 to pierwsze znane źródło o wielokrotnie powtarzalnych rozbłyskach i pierwsze dobrze zlokalizowane źródło. Wiemy, że znajduje się ono w jednej z galaktyk karłowatych i że jest powiązane ze źródłem stałego promieniowania radiowego. Zachowanie tego źródła jest całkowicie nieprzewidywalne.
Zespół pracujący pod kierunkiem chińskich naukowców poinformował właśnie, że podczas testowania urządzeń do badania FRB zauważono, że FRB 121102 zaczęło wysyłać częste jasne impulsy. Pomiędzy 29 sierpnia 2019 a 29 października 2019 zarejestrowano 1652 niezależne rozbłyski. Ich serie trwały w sumie przez 59,5 godziny. Podczas najbardziej intensywnej serii zarejestrowano 122 rozbłyski w ciągu godziny.
Takie wydarzenia ułatwiają badanie FRB. Naukowcy obliczyli, że całkowita łączna energia tych rozbłysków wynosiła 3,8% energii magnetara. Nie stwierdzono też żadnego wzorca w seriach rozbłysków. Przerwy pomiędzy rozbłyskami trwały od 1 ms do 1000 s.
W ramach prowadzonego przez FAST projektu poszukiwania FRB znaleziono dotychczas 6 źródeł rozbłysków, w tym jedno, gdzie rozbłyski się powtarzają.
Komentarze (7)
Sławko, 14 października 2021, 13:05
Wojny gwiezdne. Ufoki strzelają do siebie, stąd ...
nantaniel, 14 października 2021, 13:15
Literka R temu skrótu odpadła. Nigdy nie zrozumiem silenia się na durne nazwy, żeby tylko wyszedł z nich (jeszcze durniejszy) skrót.
lester, 14 października 2021, 14:02
Szkoda, że zamiast R nie wypadło S. FART
cyjanobakteria, 14 października 2021, 17:20
Ambitne dysputy prowadzicie na wątku. Nie ma co. Nawet mucha nie siada.
Jajcenty, 14 października 2021, 19:00
Raczej szturmowcy imperium.
Moja pierwsza myśl. Pomyślałem, ale przeoczyli, a mieli szansę zapisać się w historii niebanalnym projektem. Podobnie wydział chemiczny UJ stracił możliwość sprzedawania domen typu jan.kowalski.to ....edu.pl.
radar, 14 października 2021, 23:31
Po pierwsze skrót, zwłaszcza w artykułach czy opracowaniach naukowych jakiś musi być, inaczej byłoby mega niewygodnie. A jakaś unikalna, własna, nazwa musi być.
A skoro tak, to po drugie, co mieli dać przy "Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope" - FHMASRT?
cyjanobakteria, 15 października 2021, 10:19
Skrót ponadto musi być chłytliwy Przykład mniej chłytliwy 500+ASTRO (500m Aperture Spherical Telescope Radio Observatory), ale może przypaść do gustu niektórym forumowiczom
Przy okazji, zadałem to pytanie wcześniej, ale zostałem gremialnie olany Znamy jakieś wąskopasmowe transmisje radiowe pochodzenia naturalnego? Kwazary, pulsary, magnetary, blazary, insze radiozary? Wiem, że natura lubi szeroko pasmowe sygnały. Pytam się w imieniu kolegi w kontekście naturalnego kandydata dla sygnału Wow!