Szympansy na autostradzie

| Nauki przyrodnicze
Steve Snodgrass, CC

Przechodząc przez ruchliwą drogę, dzikie szympansy przedsiębiorą odpowiednie środki bezpieczeństwa, m.in. rozglądają się w obie strony.

Zespół Marie Cibot z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu przez 29 miesięcy odnotował 20 przypadków szympansów pokonujących bardzo uczęszczaną drogę w Sebitoli na północy Parku Narodowego Kibale. Naukowcy obserwowali 122 szympansy przechodzące przez autostradę, przez którą w ciągu godziny przemieszcza się 90 pojazdów, wiele z prędkością 70-100 km/h.

Francuzka podkreśla, że jej ekipa jako pierwsza opisała zachowanie szympansów przemieszczających się przez ruchliwą asfaltową drogę (wcześniejsze studia dotyczyły węższych, rzadziej uczęszczanych i nieutwardzonych dróg).

Okazało się, że szympansy były bardzo ostrożne. Aż 92% z nich rozglądało się w prawo, lewo albo w obie strony przed lub w trakcie pokonywania autostrady, a 57% przebiegało przez drogę. Samce alfa organizowały i prowadziły 83% przepraw przez drogę, w porównaniu do zaledwie 51% ekspedycji ze wspinaczką na drzewa.

Autorzy publikacji z American Journal of Primatology podkreślają, że dysponują dowodami, że zdrowe i bardziej dominujące szympansy upewniają się, że maruderzy i słabsi członkowie stada bezpiecznie pokonali drogę; ok. 86% zdrowych osobników ogląda się lub zatrzymuje się, gdy co najmniej jeden z podatnych osobników, np. niemowlę lub zranione zwierzę, zostaje z tyłu.

Naukowcy wyjaśniają, że pokonując autostradę, małpy zachowywały się inaczej niż na spokojnej drodze w Bossou w Gwinei (badania prowadziła tu wcześniej Kimberley Hockings z Centrum Badań Prymatologicznych w Lizbonie). W Sebitoli szympansy dzieliły się na podgrupy, a w Bossou często, choć nie zawsze, przechodziły przez drogę gęsiego. Można to sprowadzić do większej intensywności i szybkości ruchu w Sebitoli.

W najbliższej przyszłości Cibot chciałaby porozmawiać z władzami Ugandy o wprowadzeniu na drogach środków bezpieczeństwa, np. patroli policji, progów zwalniających czy przejść dla zwierząt.

 

szympans dziki autostrada środki bezpieczeństwa rozglądanie Park Narodowy Kibale Uganda Sebitoli Marie Cibot