Uwalniają szympansy z laboratoriów

| Ciekawostki
NASA

New Iberia Research Center (NIRC), największa na świecie organizacja przetrzymująca szympansy laboratoryjne, ogłosiła, że wszystkie należące do niej zwierzęta trafią do sanktuarium Blue Ridge w Georgii. Mowa tutaj o 220 szympansach, które przez dziesięciolecia były poddawane najprzeróżniejszym eksperymentom medycznym. Wśród uwolnionych zwierząt znajdują się Hercules i Leo, o które niedawno toczyła się batalia sądowa.

Amerykańskie programy, w ramach których szympansy były wykorzystywane do badań biomedycznych, były zamykane od 2013 roku, kiedy to Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) oznajmiły, iż kończą większość tego typu badań. W listopadzie ubiegłego roku NIH postanowił przenieść do sanktuariów wszystkie należące doń szympansy laboratoryjne. Organizacja oświadczyła jednocześnie, że przestaje finansować wszelkie programy, w których wykorzystuje się szympansy. W międzyczasie FWS (U.S. Fish and Wildlife Service) uznała wszystkie szympansy znajdujące się na terenie USA za gatunek zagrożony.

Teraz prywatna organizacja NIRC oświadczyła, że od czerwca rozpoczyna przenoszenie wszystkich swoich szympansów do Project Chmps. To niedawno wybudowane 95-hektarowe sanktuarium w górach północnej Georgii. Zwierzęta będą przenoszone w grupach liczących po około 10 osobników, by nie rozdzielać obecnie istniejących grup społecznych. Cały proces ma się zakończyć w ciągu 3-5 lat.

Decyzja o rezygnacji z badań na szympansach cieszy wiele osób i organizacji, a NIRC może liczyć na pomoc z zewnątrz. Pomoc taką zadeklarowała już Molly Polidoroff z największego na świecie sanktuarium dla szympansów, Save the Chimps na Florydzie. Stwierdziła ona, że jej organizacja jest skłonna przyjąć część zwierząt z NIRC jeśli przyspieszy to proces uwalniania ich z laboratoriów. Pięć lat do długo. Możemy przyjąć zwierzęta już dzisiaj - powiedziała Polidoroff.

szympans laboratorium sanktuarium