Sfilmowano szympansicę czyszczącą zęby zmarłego syna

| Nauki przyrodnicze
Credit: Scientific Reports (2017). DOI: 10.1038/srep44091

Troje naukowców z Wielkiej Brytanii, USA i Holandii sfilmowało starszą szympansicę, która czyściła zęby swojego zmarłego syna Thomasa. Niezwykłe nagranie powstało w Chimfunshi Wildlife Orphanage Trust w Zambii. Publikacja Edwina van Leeuwena, Katherine Cronin i Daniela Hauna ukazała się w Scientific Reports.

Szympansy czyszczące sobie wzajemnie zęby obserwowano wielokrotnie przy różnych okazjach. Jest to nie tylko praktyka higieniczna, ale i zachowanie uznawane za rytuał pozwalający wyrażać/pielęgnować przywiązanie (angażują się w nie osobniki często widywane razem). Biolodzy podkreślają, że o ile wcześniej udokumentowano czesanie futra zmarłych członków stada, o tyle nigdy dotąd nie spotkano się z zajmowaniem się zębami.

Młody samiec zmarł prawdopodobnie wskutek infekcji płuc. Cztery lata wcześniej został osierocony i adoptowany przez starszą samicę.

Na filmie widać, jak przybrana matka (Noel) ujmuje głowę Thomasa w dłonie, a następnie zajmuje się czyszczeniem zębów za pomocą sztywnego źdźbła trawy. Cronin, Haun i van Leeuwen podkreślają, że usuwając z zębów zabrudzenia i kawałki pokarmu, samica umieszczała je w swoim pysku. Być może robiła to, by zrozumieć, czemu jej syn zmarł. Wszystkiemu przyglądała się siedząca tuż obok młoda samica.

Autorzy publikacji dodają, że czynności szympansów z nagrania mogą zapewnić pewne wskazówki dot. ewolucji ludzkich rytuałów pogrzebowych.

 

szympansy przybrana matka syn zmarły czyszczenie zębów Edwin van Leeuwen Katherine Cronin Daniel Haun